Kadının Ajandası olarak zayıflamak için yapılan hataları sizler için bir araya topladık. Diyet yaparken siz bu hatalara düşmezseniz işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

Su Yerine Kahve ve Çay İçmek

Zayıflamak için su içmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz artık. Ama çoğu kişinin hataya düştüğü bir konu var. Çay ve kahve içecekler kesinlikle suyun yerini tutmamaktadır. Tam tersine vücuttan suyun atılmasına sebep olurlar. Bu yüzden doğal su tüketimine dikkat etmek gerekir. 

Bol Soda İçmek Zayıflatır

Soda sindirimi kolaylaştırsa da yağ yakımını gerçekleştirmez. Ayrıca çok fazla tüketilirse iştah açıcı da olmaktadır. Bu yüzden soda tüketimine dikkat etmeniz gerekmekte aşırıya kaçıp hataya düşmemek gerekir.

Elma Sirkesi İçersem Zayıflarım

Bol bol sirke içip zayıflama telaşına düşmeyin kesinlikle. Fazla tüketildiğinde yemek borusunu tahriş eder. Sirkeyi suda kullanınız böylelikle size zarar vermeyecektir.

İstediğim Kadar Diyet Ürünleri Kullanabilirim

Light veya diyet ürünlerini kullanırken dikkatli olmanız gerekmekte. Bu ürünler sınırsızca tüketilmemekte. Bu ürünlerin sadece yağ ve şeker oranı azaltılmıştır. Fazlası size kilo aldıracaktır. Bu ürünleri alırken içeriklerini mutlaka okuyunuz. Light ürünlerin çoğu diyabet için hazırlanmış ürünlerdir. 

Diyet Yaparken Yağ Tüketimini Sıfırlamak

Ne kadar zayıflamak istersek isteyelim yağ tüketimini sıfırlamak en büyük hata olacaktır. Zararlı yağlardan uzak durup faydalı yağları mutlaka ama mutlaka tüketmeliyiz. Diyette faydalı yağlar tüketilmezse alınan karbonhidratlar ve proteinlerden yağ sentezlenir. Vücudumuzun yağada ihtiyacı vardır yağsız zayıflamak mümkün değildir.

Kendini Aç Bırakmak

Aç kalarak zayıflamayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aç kalmak öğün atlamak tam tersine kilo aldırır. Metabolizmamız kendini kıtlıkta sanar ve her besini yağa çevirmeye başlar. Metabolizmayı yavaşlatır. 

Karbonhidratları Diyetinizden Çıkarmak

Diyet yapıyorsanız kesinlikle karbonhidratları hayatınızdan çıkarmak gibi bir hataya düşmeyiniz. Çünkü karbonhidratlar vücudumuz için gereklidir. Kilo veren karbonhidratları hayatınıza almanızı tavsiye ederiz.

Kazarmış Ekmeğin Kalorisi Daha Düşük Olur

Ekmek kızartılınca içindeki suyu almış olur ve sertleşir. Su zaten kalorisizdir bu yüzden ekmeğin kalorisinde herhangi bir düşüklük olmayacaktır. 

diyet hataları

Kısa Zamanda Çok Kilo Vermek Sağlıklıdır

Literatürde ve diğer pek çok bilimsel çalışmada, kilo kaybı hızının vücut ağırlığı ve kişiye özgü olarak haftada ortalama yarım ila 1 kg arasında olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Aşırı Şekilde Meyve Yemek

Meyveler kalorisiz veya az kalorili değildir. Bu nedenle aşırı meyve yemek tam tersine döner. Aşırı meyve tüketimi ile alınan früktoz,vücutta yağa dönüştürülebilir ve özellikle karın bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verir.

Su İçmek Zayıflatır

Vücutta oluşan toksik maddelerin atılması için gereklidir. Sodyum,flor,potasyum,kalsiyum ve klor minerallerini içerir.Herhangi bir karbonhidrat, protein,yağ veya vitamin kaynağını içermez.Kalorisizdir ve zayıflamayı da sağlamaz.

Maydanoz Suyu Zayıflatır

Maydanoz idrar söktürücü etkisi olan ve C vitamininden zengin bir sebzedir. Bu nedenle vücutta oluşan kilo kaybı yağdan değil sudandır. Geçici ağırlık kaybına sebebiyet verir.

Ana Öğünlerden Birini Atlarsam Kolay Zayıflarım

Ana öğünlerin atlanması ile sağlıklı ve dengeli bir beslenme olmaz. Böylelikle sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı sağlanamaz. Yağ kaybı ile tartıda ağırlık kaybetmek amacınız olsun ve öğün atlamayın.

Saat 19:00’dan Sonra Bir şey Yersem Şişmanlarım

Böyle genel bir yargı yapılamamaktadır. Kişinin oldukça geç yattığı bir gün, uyanıkken uzun süre aç kalmasına sebebiyet verilmiş olur. Bir de üstüne gece açlığı ile ertesi güne olumsuz koşullarla başlanır.

Spor Sonrası Herhangi Bir şey Yemezsem Daha İyi Kilo Kaybederim

Spor öncesi yapılan öğün durumuna göre sonrasında da sağlıklı ve dengeli ara veya ana öğün planlanmalıdır. Özelikle bir sonraki sporda kasların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için şart.

Açken Egzersiz Yaparsam Daha Çok Yağ Yakarım

Egzersiz sırasında aç olmak,tok olduğunuzdan daha fazla kalori harcayacağınız anlamına gelmez.Aksine halsizlik yaratacağından daha az kalori harcamaya neden olur.Ana yemekten 1,5–2 saat sonra egzersiz yapın.

Paylaş