Diyet yapmak hayatımız devam ederken alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak yeni bir yaşam tarzı benimsememiz anlamına gelir. Hayatımızın mutlu devam etmesi ve diyet sırasında psikolojimizin alt üst olmaması için, alışkanlıklarımızı tamamen bırakmak yerine azaltma yolunu seçmemiz gerekir. En sık yapılan diyet hatalarının başında, alışkanlıklarımızı terk etmek gelir ve oldukça hatalı bir davranıştır.

Diyet yapmaya karar verdikten sonra yağsız yemeye başlamak, hiçbir yemeğe az da olsa yağ koymamak diyet hatalarının en başında yer alır. Yağsız yemek, yağ yakmamızı engeller ve sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur.

yağsız yemek diyet ile ilgili görsel sonucu
Sıcak sebze yemeklerinde, fındık ve bitkisel sıvı yağları birlikte kullanın. Salata ve soğuk sebzeye, zeytinyağı ekleyin. Pilav ve makarna yaparken sıcak sebze yemeğindeki karışım tercin edin. Eğer çok seviyorsanız, biraz da bitkisel margarin kullanabilirsiniz. Beslenmenizde doymuş yağı azaltıp doymamış yağı artırın. Bunun için yukarıdaki listeye göz atın; balık, zeytinyağı, bitkisel yağlar, fındık, badem, ceviz ve keten tohumundaki yağlar vücuda yararlıdır. Yağsız yemek, diyet hatası olarak kabul edilir ve kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur.

Paylaş