Vücut temizliği için en uygun ürün nedir? Klasik bir yöntem sabun mu yoksa, endüstriyel ürünlerden farklı aromalarda duş jeli mi? Uzun yıllardır tartışılan ve herkesin bir görüş bildirdiği konuya son noktayı uzmanlar koydu. Peki, banyoda duş jeli mi yoksa sabun mu kullanılmalıdır?

Vücudumuz için en iyi tercih hangisi olur? Duş jeli mi yoksa sabun mu? Doğru tercihin ne olduğu konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. Peki doğru tercih hangisidir? Vücut temizliğinde duş jeli mi kullanmalı yoksa sabun mu?

Duş Jeli mi Sabun mu

Banyoda en sağlıklı olanı hangisi: Duş jeli mi, Sabun mu?

Trakya Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Profesörleri; sabun ve duş jelleri içinde 'emulgator’ maddesi bulunduğunu belirttiler. Duş jelini sabundan daha cazip kılan şey farklı meyve aromaları ile verdikleri kokular ve pratik kullanımıdır. Bir çok kişi bu sebeplerden dolayı duş jelini tercih ediyor. Ciltte bıraktığı kayganlığı sevmeyen ve duş jelinin daha sağlıksız olduğunu düşünen tüketiciler ise eskiden olduğu gibi sabun kullanımına devam ediyor.

Duş Jeli mi Sabun mu

Hassas ciltlerde duş jeli alerji yapabilir!

Hassas ciltlerde, duş jelleri içerdiği güzel koku esanslarının yapısı nedeniyle alerji riskini artırabiliyor. Eğer alerjik bir cilt yapınız varsa, koku esansının daha az olduğu ya da olmadığı doğal sabunları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Cildin tahriş olmasına sebep olabilirler!

Duş jellerinin içerdiği köpürücü maddeler ve cilt yapınıza uygun olmayan sabunlar cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına sebep olabiliyor. Buna ek olarak, çok sık duş alınması da tahriş olma sebebi olabiliyor.

Duş Jeli mi Sabun mu

Kimyasal madde içeriyorlar!

Duş jelleri de sabunlar da cildin pH dengesini bozan kimyasal maddeler içeriyor. pH dengesi bozulan cilt, egzama, mantar gibi her türlü rahatsızlığa açık hale geliyor. Bu durumda sabun ya da duş jeli hangisini kullanıyorsanız kullanın, dikkat etmeniz gereken şey, bu temizleyicilerin pH değerinin 7’nin altında olmaması.

Zarar gören ciltte, zamanla yararlı bakteriler de yok olmaya başlar. Temel olarak kimyasal karışımlarla hazırlanan duş jelleri ve sabunlar ciltte ciddi hasarlar bırakabiliyor. Cilt problemlerine yakalanmamak için çok sık banyo yapıyorsanız bunu azaltmalı, duş jeli ya da sabun kullanımında pH değerinin 7’nin altında olmamasına özen göstermelisiniz. Özellikle cilt yapınıza göre bir temizleyici tercih etmelisiniz. Cilt yapınızı bilin ve ihtiyacınıza göre doğal bir temizleyici edinin. Her duştan sonra cildinize iyi gelen bir nemlendirici kullanmayı da ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş