Yüksek topuklu ayakkabı giymenin vücudunuza nasıl zarar verebileceğini biliyor musunuz? Amerikan Podiatrik Tıp Derneği'ne göre yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların yüzde 71'i aslında acı çekiyor. Çünkü topuklu ayakkabı sanıldığı gibi sadece ayaklara değil, vücudun pek çok bölgesine de zarar vererek sağlık sorunlarına yol açıyor. Gereğinden fazla topuklu giyerseniz başınıza gelecekleri tek tek sıraladık...

Sivri topuklu ayakkabılar çok dar bir alanda ayak parmaklarınızı bir araya getirdiği için bu durum ayak başparmağınızın ikinci ayak parmağına doğru eğilmesine neden olur. Sonucunda da ayak başparmağınızın yan tarafında bir bir yumru oluşur. "Hallux valgus" olarak adlandırılan bu hastalığın genetik olduğu düşünülüyor ancak çok sık yüksek topuklu ayakkabı giyerek durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayak bileği eklemlerinin hareket gücünü de sınırlandırır. Ayrıca Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerde kasılmalara yol açarak bir tür tendon iltihabı olan Aşil tendinitine sebep olabilir. Topukların arkasında ağrı, şişlik ve ayağınızı esnettiğinizde zorlanma hissediyorsanız dikkatli olun! Peki, yüksek topuklu ayakkabı giymek ayaklarımız dışında vüdumuzdaki başka hangi bölgelere zarar verir? Mutlaka okuyun...

topuklu ayakkabı

1-Kalça ağrısı yaratıyor 

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde vücudunuz dengesini korumak zorundadır. Bunu yapmak için de alt sırtınız ileri doğru itilir, kalça ve omurganızın hizası değişir. Dengeyi korumak için kalça kaslarınızın sürekli esnemesi gerekir. Sık sık ve uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giyerseniz bu kasların kısalmasına ve büzülmesine neden olup kalça ağrısına yol açabilirsiniz.

topuklu ayakkabı

2-Dizlerde kireçlenmeye yol açıyor 

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde kilonuz ayaklar parmaklarına doğru kaydığı için dizleriniz de dengeyi korumak için ileri doğru hareket eder. Bu da onlara ekstra baskı uygular ve sonucunda osteoartrit (kireçlenme) meydana gelir. Belirtiler arasında eklem ağrısı, eklem sertliği ve hareket kısıtlılığı görülür.

Topuklu Ayakkabı

3-Omurgaya ve bele hasar veriyor 

Normalde omurganızda hafif bir doğal eğrilik vardır. Bu, vücudunuzun hareketlerden kaynaklanan stresi azaltmasına izin verir. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde alt sırtınızdaki eğrilik artar ve omurganızın dengesi değişir. Bu da aşırı kas ve sırt ağrısına yol açar. Ayrıca omurganızdaki anatomik değişiklikler bir dizi sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Foraminal stenosis adı verilen rahatsızlık bunlardan biridir ve beldeki sinirlere hasar verir. Ağrı, kas güçsüzlüğü, spazm ve kramp en önemli belirtisidir.

Paylaş