Topuk çatlakları, tedavi edilmezse ve düzenli bakım yapılmazsa can sıkıcı bir durum yaratabilirler. Bu durumu önlemek ve yumuşacık topuklara sahip olmak için, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Topuk çatlakları neden olur?

Topuk çatlakları, aşırı kilo, uzun süre ayakta durma, açık ve topuklu ayakkabı, şeker hastalığı, egzama, sedef gibi nedenlerden meydana gelir. Tedavi edilmediği takdirde, enfeksiyona ve kanamaya yol açabilir. Topuk çatlaklarından kurtulmanız için sizlere doğal tedavi yöntemleri veriyoruz. Bu yöntemleri dikkatle okuyarak ve düzenli uygulayarak yumuşacık topuklara sahip olun!

Topuk çatlakları için gül suyu losyonu

Gül suyu, topuklarınızı yumuşatırken, ayaklarınızın mis gibi kokmasını sağlayacak ve tırnaklarınızı güçlendirecektir. Gül suyunu, nemlendiricinize ilave ederek veya gliserinle karıştırarak topuklarınıza uygulayabilirsiniz. İyi bir sonuç elde etmek için, bu uygulamayı haftada en az bir kez yapmalısınız.
 
Zeytinyağıyla yumuşacık topuklar
Zeytinyağı, topuklarınızı yumuşatmada önemli etkiye sahiptir. Topuklarınıza zeytinyağını sürdükten sonra, bir süre galoş giyerek veya streç film sararak beklemelisiniz. Daha iyi bir sonuç elde etmek için, bu yöntemi gece uygulayıp yatabilirsiniz. Sabah uyandığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
 
Topuk Çatlaklarını Gidermenin Doğal Yolları

Elma sirkesiyle çatlaklardan kurtulun!

Elma sirkesi, antiseptik özelliği sayesinde ciltteki ölü derileri temizler ve bakterileri yok eder. Topuk çatlaklarını gidermek için, her gün, bir kova ılık suyun içinde yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı bu karışımın içinde yaklaşık 30 dakika bekletin. 

Sarı kantaron yağı mucizesi

Sarı kantaron yağı, cilt sağlığında önemli role sahiptir. Cilt yenileme özelliği sayesinde, topuk çatlaklarını gidermeye yardımcı olur. Sarı kantaron yağını, her gün sürerek, topuk çatlaklarından kurtulabilirsiniz.

Topuk Çatlaklarını Gidermenin Doğal Yolları

Deniz tuzuyla ayak kokusunu giderin!

Deniz tuzu, topuk çatlaklarını tedavi etmenin yanı sıra, kötü kokuları da yok eder. Mantargibi problemleri ortadan kaldırır. Bir kova ılık suya deniz tuzu ilave edin ve ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin. Bu yönteme alternatif olarak, deniz tuzunu, zeytinyağı, sarı kantaron yağı veya vazelinle karıştırıp, topuklarınıza uygulayabilirsiniz. Buzdolabı poşeti veya streç filmle sararak yaklaşık yarım saat bekleyin. Topuklarınızın yumuşadığını göreceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş