Ayak tırnaklarınızda ortaya çıkan ve rahatsız edici bir görüntüye sahip olan tırnak mantarı ile uğraşmak gerçekten hiç de memnun edici olmayan bir iştir. Onikominoz olarak da bilinen bir enfeksiyondan kaynaklanan tırnak mantarı, genellikle tırnaklarınızın nemli ve karanlık bir ortamda uzun süre kapalı kalmasından kaynaklanır. Bu ortam mantarların yetişmesi için elverişli bir ortam olduğu için bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

Tırnak mantarı genellikle ayak tırnaklarınızın ucunda beyaz veya sarımtırak bir renkte lekeler halinde başlangıç yapar. Mantar büyüyüp yayıldıkça tırnaklarınız kalınlaşmayave şekil bozuklukları göstermeye, koyulaşıp cansızlaşmaya başlar. Bu mantarlarla baş etmek için eczaneden kremler satın alabilir veya evde doğal malzemelerle uygulayabileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı için Doğal Tedavi Yöntemleri

1. Elma şırası sirkesi

Elma şırası sirkesinin yumuşak bir asidik yapısı vardır ve tırnak mantarının yayılmasını önler. Bunun yanı sıra bakteri ve mantarları da öldürerek mantara sebep olan enfeksiyonu ortadan kaldırır.
 • Eşit miktarlarda su ve elma şırası sirkesini karıştırın. Her gün düzenli bir biçimde bu karışımı yayvan bir kaba koyun ve 30 dakika bu kabın içinde tırnaklarınızı bekletin. Bu işlem için her gün yeni bir karışım hazırlamalısınız. 30 dakika bittikten sonra tırnaklarınızı iyice kurutun. Nemli kalmamasına özen gösterin. Tırnak mantarınızın yayılma durumuna göre 1 hafta ile 1 ay arasında günlük kullanım sonucunda değişimi gözlemleyebilirsiniz.
 • Bir diğer alternatif yöntem ise, bir avuç içini geçmeyecek kadar kalın pirinç unu ile 3 yemek kaşığı elma şırası sirkesini karıştırıp bu karışımla tırnaklarınızı iyice ovalamaktır. Haftada bir kaç kez tekrarlamanız gereken bu uygulama aynı zamanda tırnak ve ayak bölgenizdeki ölü derilerden de kurtulmanıza yardımcı olur.

2. İri taneli mısır unu

Doğal mısır ununda insanlara zararı olmayan bir mantar türü bulunur. Bu mantar türü insanlara zararsızdır ama insanlarda mantar oluşumuna sebebiyet veren Candida bakterisini öldürür.

 • İki ayağınızın birden girebileceği büyüklükte bir kaba 2 litre su doldurun. Daha sonra bu suyun içine bir bardak iri taneli ve bulabilirseniz organik mısır ununu ekleyin ve karıştırın. 1 saat boyunca mısır ununun iyice suda çözünmesini bekleyin. Daha sonra bu suyun içine ayaklarınızı sokun ve yarım saat bekletin. Bu işlemi günlük olarak tekrarlayarak tırnak mantarından kurtulabilirsiniz.

3. Portakal yağı

Portakal yağının mantar önleyici etkisi vardır ve tırnak mantarlarını tedavi etmek için de etkili bir yöntemdir. Portakal yağı bazı kişilerde alerjik etkilere sebep olduğu için bu tedaviyi uygulamadan önce cildinizde küçük bir noktaya portakal yağı sürerek alerjiniz olup olmadığını test etmenizi öneririz.

 1. Tırnaklarının altında bulunan kısma portakal yağı damlatacağınız için bir damlalık kullanabilirsiniz.
 2. Damlattıktan sonra en az 30 dakika burada kalmasını sağlayın.
 3. Gelişme gözlemleyene kadar günde 2-3 kere tekrar edebilirsiniz.

4. Hindistan cevizi yağı

Candida ve diğer mantarların hücre duvarından geçmesini önleyen kaprilik asit Hindistan cevizi yağında oldukça bol bulunur. Bu yüzden hem iyi bir tedavi hem de enfeksiyonu dağıtmak için iyi bir yöntem olacaktır.

 • Hindistan cevizi yağını bir kaba boşaltarak tırnaklarınızı içinde 15 dakika bekletebilir veya bir pamuk yardımı ile mantar olan yerlere yedirerek sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı son derece cilt dostu bir yağ olduğu ve onarıcı özelliği bulunduğu için bu işlemi istediğiniz sıklıkta tekrar edebilirsiniz.

5. Zeytin yaprağı ekstresi

Tırnaklarda oluşabilecek mantarlarla savaşmanın en etkili yollarından birisi de zeytin yaprağı ekstresidir. Bu anti bakteriyel özelliklere sahip ekstreyi günlük takviye olarak kullanarak mantarla savaşabilirsiniz. İlk başlarda küçük dozlarla başlayıp daha sonra dozu artırırsanız güçlü detoks etkisine alışmakta zorluk yaşamazsınız.

6. Hint defnesi yağı

Hint defnesi yağı doğal bir antiseptiktir ve mantar oluşumunu engelleyici etki gösterir. Bu yağ her türlü cilt enfeksiyonunu gidermek için kullanılabilir.

 1. Bir çay kaşığı saf zeytinyağı içine bir kaç damla Hint defnesi yağı damlatın ve karıştırın.
 2. Bir pamuk topu yardımı ile karışımdan alarak tırnaklarınızın mantar bulunan bölgelerine iyice sürün.
 3. 10 dakika bekledikten sonra eski bir diş fırçası ile nazikçe ovalayın.
 4. İstediğiniz sonuçlara ulaşana kadar bu işlemi haftada 2 veya 3 kere tekrar edebilirsiniz.

7. Lavanta yağı

Lavanta yağında bulunan bazı uçucu birleşimler ve antiseptik özellikleri ile enfeksiyonlu cilt problemleri ile savaşır.

 1. Beş damla lavanta yağı ile 5 damla Hint defnesi yağını karıştırın.
 2. Mantar bulunan tırnağınıza bu karışımı bir pamuk yardımı ile sürün.
 3. 10 dakika bekledikten sonra tırnaklarınızı yıkayın ve iyice kuruduğundan emin olun.
 4. Günde 2 kere bu işlemi tekrar edin.

8. Karbonat

Her mutfakta bulunan karbonat mantarı tedavi etmek için bulunabilecek en hızlı malzemelerden olması nedeni ile tercih edilebilir. Ayrıca ayaklarınızda varsa istenmeyen kokuları gidermek için de birebirdir.

 1. Dört bardak kaynar suya yarım bardak karbonat, çeyrek bardak %3 oranında olan oksijenli su ve yarım bardak epsom tuzu ekleyin. Malzemeleri kuvvetli bir şekilde karıştırdıktan sonra içine çeyrek bardak beyaz sirke de ekleyerek bir süre daha karıştırın.
 2. Bu karışımı ayaklarınızın girebileceği bir kaba dökün ve ayaklarınızı bu karışımın içinde 10 dakika bekletin.
 3. Sonrasında temiz su ile yıkayın ve iyice kurutun.
 4. Birkaç hafta boyunca günde 2 kere bu işlemi tekrarlayın.

9. Limon Suyu

Limon suyu da antiseptik ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca limonda bulunan sitrik asit mantarın yayılmasını engeller.

 • Mantar bulunan tırnağa direk olarak taze limon suyu uygulayabilirsiniz. 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın ve iyice kurutun.
 • Alternatif olarak eşit miktarda zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak ayak parmaklarınıza ve tırnaklarınıza bu karışımla masaj yapabilirsiniz. Durulamadan önce bir kaç saat iyice karışımın emilmesine izin verin. Zeytinyağı cildinizi yumuşatırken limon suyu da mantar enfeksiyonunun kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Her iki uygulamayı da günde bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

10. Beyaz Sirke

Beyaz sirke cildin pH seviyesini ayarlayabildiği için tırnak mantarını doğal yollarla tedavi etmek için en iyi yöntemlerden birisidir.

 1. İki bardak beyaz sirke ile dört bardak ılık suyla karıştırın.
 2. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 10-15 dakika bekletin.
 3. Suyla durulayın ve iyice kurutun.
 4. Mantardan kurtulana kadar bu işlemi günde 2 kere uygulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş