Günlük düzenli bir şekilde içtiğimizde sayamayacak kadar çok faydası olan süt, cilt güzelliği uygulamalarında da çok kullanılan doğal bir nimet. Tabi ki doğal olabilmesi için uygulamalarda pastörize edilmemiş sütleri tercih etmelisiniz. Süt, B vitamini ve alfa hidroksiasid açısından zengindir, kalsiyum ve diğer güçlü antioksidanları barındırır ve cilt güzelliği için bir çok faydası vardır. Cilt hücrelerini derinlemesine besler ve cildinizin nemini gün boyu korumasını sağlar. Eğer cildiniz sivilceye yatkınsa süt cilt hücrelerinizi dökerek sivilcelerinizi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Yağlı cilde sahip kişiler aşırı sebum üretimini gözeneklerden emmek ve geniş cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için sütten faydalanabilirler.

Sütün içeriğinde bulunan cilt açısından faydalı bileşenler

A Vitamini : Kuru, pul pul dökülen ve soyulan ciltleri iyileştirir. Yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasını destekler.

D Vitamini : Cildinizin genç görülmesini ve ışıldamasını sağlar. Kolajen üretimini artırır. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatır.

Selenyum : Cildinizin yaşlanmasına sebep olan serbest radikallerle savaşır. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Cildin elastikiyetini korumasını sağlayarak daha genç görünmesine yardımcı olur.

B6 Vitamini : Yeni cilt hücrelerinin oluşması için gereklidir. Cildi nemlendirir ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Magnezyum : Yaşlanmayı yavaşlatarak cildin genç ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

Biyotin : Kurumuş, çatlamış ve solgunlaşmış cildi iyileştirir.

Kalsiyum : Cildin en üst katmanının oluşumunu sağlar. Kolajen üretimini artırır. Cildin elastikiyetini artırır. Serbest radikallerle savaşır

Protein : Dokuların onarılmasını ve büyümesini sağlar. Güçlü ve kırışıksız bir cilde sahip olmanızı kolaylaştırır.

Laktik Asit : Kuru ciltleri nemlendirir, su ihtiyacını karşılar ve besler. Serbest radikallerin cildinize vereceği hasarı önler.

B12 Vitamini : Ciltteki pürüzleri düzleştirir. Cilt rengini aydınlatıcı etkisi bulunur. Akne izlerinin yok edilmesine yardımcı olur.

Sütün en çok kullanıldığı 5 güzellik alanı

1. Doğal Yüz Temizleyici

Süt inanamayacağınız derecede etkili bir cilt temizleyicidir. Tıkanmış gözeneklerin içindeki tüm o yapışkan maddeleri çıkarmak için sütten faydalanabilirsiniz. Bu sayede gelecekte oluşacak siyah nokta, sivilce ve daha fazlasını önlemiş olursunuz.

  • Temiz yüzünüzün tamamına hafifçe sütü sürün.
  • Bir pamuk parçasından yararlanarak sütü yüzünüze iyice yayın.

Pamuk parçasında ne kadar kir göreceğiniz sizi şaşırtacak. Bu işlemi her gün uygulayarak gözenekleri açık ve tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

2. Harika Bir Nemlendirici

Kuru ve pul pul dökülen ciltler için süt bulunmaz bir nimettir. Cildi yumuşatmak ve kuru yapısından kurtarmak için sütten faydalanabilirsiniz.

  • Bir pamuk topu yardımı ile soğuk süte daldırarak sütü tüm yüzünüze sürün.
  • 15-20 dakika burada kalmasını sağlayın.
  • Kurumaya başladığını hissettiğinizde yüz kaslarınızı fazla oynatmamaya çalışın.
  • Soğuk su ile durulayın.

Cildinizin tüm gün boyunca nemlenmiş ve yumuşaklık hissi çok hoşunuza gidecek.

3. Ölü Cilt Hücrelerinden Kurtarır

Sütte bulunan laktik asitler sayesinde cildin yüzeyinde bulunan ölü cilt hücrelerini ciltten kazıyıp atabilirsiniz. Sütle cildinizi ovaladığınızda bu hücrelerin yok olduğunu ve altından daha canlı ve daha genç yumuşacık cilt hücrelerinizin geldiğini göreceksiniz.

4. Güneş Yanığı Olmuş Ciltler İçin Süt

Güneş yanıklarının etkisini azaltmak için yumuşak bir bezi süte daldırarak yanık bulunan bölgenin üzerine nazikçe yayın. Süt burada ince bir protein katmanı oluşturacak ve bu katman cildinizi korurken sütün ferahlatıcı etkisi de ciltteki yanma acısını azaltacaktır.

5. Bronzluk Giderici

İstenmeyen bronzluklar ve koyu cilt tonlarını gidermek için sütten faydalanabilirsiniz. Sütün ölü cilt hücrelerini ciltten atması ve sütte bulunan laktik asidin cilt rengini açıcı özellikleri sayesinde faydasını göreceksiniz. Tıpkı güneş yanıklarında uyguladığınız gibi temiz ve ince bir bezi süte batırıp rengini açmak istediğiniz bölgede bekletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş