Uzmanlar tarafından gözlemlenen diyet hatalarından biri bireylerin sürekli aynı diyeti yaptıkları ve bu nedenle kilo veremedikleri olmuş. Sizde ya kendinizden bilirsiniz ya da çevrenizden duymuşsunuzdur ki sürekli diyetyaptıkları halde kilo veremeyen birçok insan vardır. 

Sizde herkes gibi bu insanların diyet yaptıkları halde neden veremediklerini çok merak ediyorsunuz değil mi? Uzmanlar açıkladı sürekli aynı diyeti yapmak metabolizmanın zayıflamasına hatta çalışmamasına neden oluyor. Çalışmayan metabolizma ile vücut kendini korumaya geçiyor ve kilo vermek yerine zamanla kilo almak bile mümkün olabiliyor. Sürekli aynı diyeti yapmanın dışında sürekli diyet yapmak da vücudun kendini savunmasına neden olabiliyor. Fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız sürekli diyet yapmaktan uzak durmanız gerekir. 

Sürekli Aynı Diyeti Yapmak ile ilgili görsel sonucu
Sürekli yapılan diyetler sırasında beyin daha az enerji harcamaya odaklanır. Bu durumu vücut kendini korumaya geçiyor olarak da düşünebiliriz. Korumada olan vücut enerji harcamamak için elinden geleni yapıyor ve kısa süre sonra kilo vermek yerine aynı kalıyor. Vücudun kendini korumaya geçmesinin nedeni uzmanlar tarafından enerji açığını kapatmak olarak adlandırılıyor. 

Devamlı aynı diyeti yapmak yerine vücudu şaşırtmanız ve şok diyetler ile kilo vermeyi hızlandırmanız yararınıza olacaktır.

Paylaş