Hiç stres yüzünden başarılı olmadığınızı düşündünüz mü? Düşünmelisiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stres beyni küçültüyor. Bireysel başarı için stresi kontrol altına alabilmelisiniz. Stres nasıl kontrol altına alınır?

Stres günümüz insanlarının en büyük sorunlarının başında geliyor. Stressiz olarak bir günü geçirmenin neredeyse imkansız olduğunu düşününce ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Bireysel başarıyı yakalayabilmek için öncelikle stres ile başa çıkabiliyor olmanız gerekiyor. Söylemesi kolay olsa da yapılan araştırmalar stresi kontrol altına alabilmenin o kadar da basit olmadığını söylüyor.

Stresi kontrol altında tutmayı zorlaştıran sebep ise Yale Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırma ile ortaya çıktı. Araştırmaya göre stres halinde beynin, stresi kontrol altında tutmak için kullandığı bölgelerinde gri kısım hacmi azalıyor yani küçülüyor. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse siz stres ile savaşmaya çalışırken bir yandan da stres irademizi kaybediyorsunuz.

Konunun uzmanları tarafından stresi kontrol altına almaya yardımcı olacak 6 şey öneriliyor. İşte uzmanların stresi kontrol altına alabilmek için önerdiği yöntemler şu şekilde;

Stresi kontrol altına alma yolları nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

Stresi kontrol altına alma yolları nelerdir?

✓ “Hayır” demeyi öğrenmelisiniz! California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma “hayır” demekte zorlanan kişilerin stres ve depresyon yaşama ihtimalinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu söylüyor. Sizi strese sokacak isteklere kesin bir şekilde “hayır” diyebilmelisiniz.

✓ Teknoloji ile aranıza mesafe koymayı öğrenin! Teknoloji her ne kadar sizin yararınıza olsa da strese de sebep olabilir. Teknolojik gelişmeler sizin her an her şeye erişmenizi sağladığı gibi sizi de her zaman erişilebilir hale getiriyor. Normalde mesai saatleri içinde görmeniz gereken bir maili hafta sonu arkadaşlarınızla eğlenirken görmek canınızı sıkarak strese girmenize sebep olabilir.

✓ Sizi sıkan kişileri hayatınızdan çıkartın! Negatif kişiler çevrelerine yaydıkları negatif enerji ile çevresindeki kişileri strese sokabilir. Son derece mutlu ve huzurlu geçirdiğiniz bir günün ardından kendinizi strese girmiş şekilde buluyorsanız çevrenizdeki kişileri gözden geçirin. Negatif enerji yayan kişiler ile daha az görüşmeye hatta hiç görüşmemeye çalışın.

Stresi ✓ Dikkatinizi toplayın! ile ilgili görsel sonucu

✓ Dikkatinizi toplayın! Dikkatinizi toplayamama ve odaklanma ile ilgili bir sorununuz varsa beyniniz farklı düşüncelere anlık olarak hızlı geçişler yaparak strese girmenize sebep olabilir. Tek bir iş veya konuya odaklanmak stresten uzak durmanızı sağlayabilir.

✓ Bakış açınızı değiştirin! Stresli kişilerin en bilinir özelliklerinden biriside en küçük olaylar karşısında bir büyük bir patlama yaşamalarıdır. Stresi kontrol altına almak istiyorsanız kesinlikle olaylara bakış açınızı değiştirmeli ve farklı açılar ile bakmayı öğrenmelisiniz. Böylece sorunun temelini görerek ona göre hareket edebilir ve çözümünüzü üretebilirsiniz. Ara sıra da olsa kendinize dışarıdan yabancı birinin gözü ile bakabilmeyi ve empati kurmayı öğrenmelisiniz.

✓ Uyku kalitenizi arttırın! Beynimiz ve tüm vücudumuz uyku sırasında dinleniyor. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku beynimizin iyice dinlenmesine ve strese karşı daha dirençli olmasını sağlıyor. Uyku sadece strese karşı direnci arttırmakla kalmıyor ayrıca büyük bir stres sebebini de ortadan kaldırıyor. Bir çok insanın uykusunu tam olarak alamadığında stresli olduğunu kendiniz de gözlemlemiş olmalısınız. 

✓ Sabah sporu yapın! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabah spor/yürüyüş yapan kişilerin strese yakalanma olasılığı yapmayan kişilere göre daha düşüktür. 

✓ Sakız çiğneyin! Sakız çiğnemek beyine giden kanı neredeyse %20 oranında arttırır. Bu da hafızayı kuvvetlendirip stresi azaltır.

Paylaş