Sırt sivilceleri, ondan muzdarip olanlar tarafından hiç sevilmeyen şeylerden biridir. Eğer yüzünüzde sivilceleriniz var ise sırt sivilcelerine de yatkınsınız demektir. Sırtınızda aktif yağ bezleri ölü deri hücreleri veya yağ tarafından tıkanırsa bakteri ürer ve sivilceye neden olur.

Sırt sivilceleri sadece ağrıları ile sırtınızda sorun yaratmakla kalmaz, sırtınızda izler bırakarak estetik görüntünüzü de bozar. Sırt sivilcelerinden ve ciltte bıraktığı bu lekelerden kurtulmak için doğal tedavi önerilerimize göz atmanızı öneriyoruz, işte sizi sırt sivilcelerinden kurtaracak o doğal tarifler:

Deniz tuzu kullanarak sırt sivilcelerinden kurtulun

Pek çok araştırma gösteriyor ki, sırt sivilcelerinden kurtulmanın en etkili yolu deniz tuzudur. Çünkü içeriğindeki maddeler cildi kurutarak bakterileri önleyici işlev görür. Sırt sivilcelerinden kurtulmak için hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli şey sofra tuzu değil iyotlu deniz tuzu olduğunu kontrol etmek . Çünkü sofra tuzu sivilceleri çoğaltabilir.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilceleri için deniz tuzu nasıl kullanılır?

İhtiyacınız olanlar:

 • 2-3 bardak deniz tuzu
 • Bir küvet dolusu sıcak su

Şunları yapın:

Deniz tuzunu banyo küvetinin içine dökün. Küvetin içine girerek 20-30 dakika bekleyin. Eğer cildiniz çok yağlı ise küvet dışına çıktığınız zaman ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Eğer cildiniz kurumaya meyilli ise hafif bir  nemlendirici kullanabilirsiniz. Eğer sırttaki probleminiz çok büyükse günde iki kere de tuz banyosu yapabilirsiniz. Eğer cildiniz bu ilaca cevap verirse bir hafta içinde sırtınızdaki sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca bu yöntemi uygulayacak küvetiniz yok ise, deniz tuzu karıştırılmış suyu bir spreyin içine koyarak günde iki kere sırtınıza püskürtebilirsiniz. Ancak akne görünümünüz ve miktarınız çok ise tuz banyosunu tavsiye ediyoruz.

Yulaf Ezmesi  Banyosu ile rahatlayın

 Yulaf Ezmesi kuru, yağlı hatta yaşlanma etkileri bulunan ciltlerde bile sırt sivilceleri için kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi nazikçe cildinize masaj yaparak sivilce oluşumunu sağlayan  sebum yağlarından sizi kurtarır. Aynı zamanda ölü deriyi temizleyerek rahatlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sırt sivilcesi izlerine de çözüm olmasıyla fark yaratan yulaf ezmesi banyosu nasıl yapılır? 

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

İhtiyacınız olanlar 

 • 3 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi
 • Bir çorap veya pamuklu kumaş

Hazırlanışına gelirsek, yulaf ezmesini iyice ezin. Çorap veya pamuklu kumaşın içine yerleştireceğiniz ezilmiş yulaf ezmelerini banyo suyunun içine atın. Çorabı ya da bezi sıkarak banyo suyunun içine özünün geçmesini sağlayın.   Bu suda kendinizi 20 dakika dinlendirin. Her gün bunu uygulayarak sivilcelerden kurtulmuş ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ev yapımı yulaf ezmesi – bal maskesi

Yulaf ezmesi banyosu fikrinden hoşlanmayanlar, bal ile yulaf ezmesi karıştırılarak kullanılan yulaf ezmesi maskesini kullanabilir. Maskenin içindeki yulaf fazla yağı ve kiri bertaraf ederken bal antibakteriyel ve iltihap giderici etki yaparak sırt sivilceleri için çok ideal bir tedavi sunar.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Yulaf ezmesi- Bal maskesi için şunları alın:

 • Sade yulaf ezmesi – 3 yemek kaşığı
 • Bal  – 2 veya 3 yemek kaşığı
 • Su-   karışımı pişirecek kadar

Şimdi hazırlayalım

Su ile yulaf ezmesini su ile pişirin. Pişen yulaf ezmesine balı ekleyerek soğumaya bırakın. Soğurken karıştırın eğer kuruma varsa bir kaşık daha bal ilave edebilirsiniz. Sırtınızdaki sivilcelere bu maskeyi uygulatın. 20 dakika üstünüzde bekletin. Kıyafetlere yapışmaması için üstüne streç film sarabilirsiniz. Maskeyi ılık bir duş altında üstünüzden çıkardığınızda etkisini hissedeceksiniz.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilcelerine elma sirkesi ile tedavi

Elma sirkesi içindeki maddeler ile cildinizin PH dengesini ayarlayarak sivilce oluşumunu engeller. Aynı zamanda antibakteriyel ve ihtihap karşıtı özellikleri ile sırt sivilceleri tedavisinde tartışılmaz fark yaratıyor. Bir su bardağına karıştırdığınız elma sirkesini her gün bir kaç kaşık içebileceğiniz gibi, tonik olarak sırtınızda da kullanabilirsiniz. Yada bir fincan elma sirkesine bir fincan suyu karıştırarak bir sprey şişesine koyun. Gece yatmadan önce sırta püskürtüp sabah duş alabilirsiniz.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Ağrılı sırt sivilcelerine nane yaprakları

Nane yaprakları doğal ağrı kesici ve iltihap giderici etki yapan mentol içerir. Bu özelliği ile ağrıyı hafifletmesinin yanında sivilcenin şişliğini de alır.

Nasıl kullanacağız:  Bir avuç dolusu nane yaprağını bir havan yardımıyla ezin. Elde edeceğiniz yeşil macunu sırtta ağrılı sivilce olan bölgeye sürün. Burada 10-15 dakika bekletin. Suyla durulayın. Günde 2 -3 kez bu kür uygulanabilir.

Çay Ağacı yağı 

Çay Ağacı yağı (Tea Tree Oil), Avustralya’da Malaleuca alterniffolia ismi verilen ağacın yapraklarından elde ediliyor. Anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu ev yapımı tarifte anti bakteriyel özelliği bize yardımcı olacak.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilceleri için Çay Ağacı yağı nasıl kullanılır? 

Malzemeler:

 • 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 su bardağı su

Suyun içine çay ağacı yağını ekleyin. Pamuk yardımı ile sırt sivilcelerinden kurtulmak istediğiniz bölgeye uygulayın. Bu karışım cilde günde 2 -3 kez uygulanabilir. Aynı zamanda yatmadan önce uygulayarak etki süresini uzatabilirsiniz. Kullanmadığını bir şişeye koyarak saklayabilirsiniz. Uyarı: Asla çay ağacı yağını sulandırmadan kullanmayın. 5 mililitre çay ağacı yağı 95 mililitre suya karıştırılmalıdır. Doğrudan cilde uygulamak ciltte tahriş, kızarıklık, yanma, kabarma ve aşırı kurumaya neden olabilir.

Tarçın – Bal maskesiyle sırt sivilcesi yapan bakteriler ile savaşın

Tarçın güçlü bir bakteri savaşçısıdır. Hem ağızdan hem de cilde sürüldüğünde bir çok enfeksiyonla  savaşır. Bal ile uygulandığında daha güçlü etki eder.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Tarçın – Bal maskesi nasıl hazırlanır?

Bir çay kaşığı toz tarçın, iki yemek kaşığı balı, yarım çay kaşığı taze limon suyu ile karıştırın. Bu macun kıvamındaki karışımı sırt sivilcelerine uygulayın. 15-20 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Kabartma tozu 

Kabartma tozu baz ve asit özelliği ile bakterilerin sivilce üretmesine engel olur. Cildinize mükemmel PH değeri kazanmasına yardımcı olacak bu tarifle ölü hücrelerden de kurtulabilirsiniz.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilcelerine kabartma tozu  nasıl uygulanır? 

Malzemeler: 

 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • macun haline getirecek kadar  su

Hazırlanışı: 

Macun elde etmek için azar azar kabartma tozu ile suyu karıştırın. Sivilcelerinize bunu uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilceleri için yatıştırıcı  Aloe Vera

Bu tarifimizde Aloe Vera’nın gerçek yaprakları kullanılıyor. Etkinin en iyi olması ancak bu şekilde olabilir…

Hazırlanışı: Aloe vara yaprağı parça parça kesilerek açılır. İçindeki jel dışarı çıkarılır. Yatıştırıcı rahatlama hissinin oluşması için anında çıkan jeli sırtınızdaki acı veren sivilcelerin üstüne sürün. Günde 3-4 kez uygulanabilir. Eğer taze aloe vera bulamıyorsanız aloe vera özütü de kullanabilirsiniz.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Sırt sivilcelerine karanfil yağı 

Karanfil yağı ağrı kesici, iltihap giderici, anestetik ve antibakteriyel özellikleri ile sırt sivilcesi için her türlü soruna aynı anda tedavi edecek çok güzel bir maddedir.

Karanfil yağını doğrudan uygulanmamaktadır. Doğrudan karanfil yağı sürmek ciltte tahriş hatta yanma yapar. O nedenle taşıyıcı yağ kullanılır.  1 çay kaşığı karanfil yağını, 10 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile  karıştırın. Bu yağ tercihinize göre zeytinyağı, badem ya da üzüm çekirdeği yağı olup tercihinize kalmıştır. Bu karışımdan bir pamuk yardımı ile sadece sivilcelerin üstüne sürülmesi gerekmektedir.

Sırt Sivilceleri İçin Doğal Tedavi Önerileri

Lavanta Yağı Banyosu

Lavanta yağı banyosu gerçekleştirerek bakteriler ortadan kaldırabildiğiniz gibi içindeki yatıştırıcı maddeler ile rahatlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 7-8  damla lavanta esansiyel yağ
 • Deniz tuzu veya epsom tuzu
 • Sıcak banyo suyu

Sıcak banyo suyunun içine deniz tuzu ya da epsom tuzundan bir bardak atarak eritin. İçine lavanta yağını da ekleyin. Sonra 10-15  dakika bu banyonun keyfini çıkarın.

Bu tarifler sizin sivilce probleminizi rahatlatır. Ancak kalıcı çözüm için doğal yaşam ve sağlıklı gıdanın da şart olduğunu unutmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş