Sahurda Ne Yemeliyiz? Tok Tutan Besinler Hangileridir?

Ramazan boyunca sahur çok önemli bir öğündür. Tokluk metabolizması için sahurda beslenme önemlidir. Bu yüzden kadının ajandası olarak ramazan boyunca sahurun atlanmaması önemle hatırlatırız. Sahur öğününü atlamazsanız gün içinde hem açlıkla hem de susuzlukla daha kolay baş edersiniz.  Sahur yapılır yapılmaz hemen uykuya geçiyorsanız tüketilen besinler mideye rahatsızlık verebilir. Bu durumu önüne geçebilmek için hafif besinler tercih etmelisiniz. Aşırı derecede tuzlu, yağlı, baharatlı besinlerden ve bunlara ek olarak hazır olan kızartma türündeki yemekleri tercih etmemelisiniz.

Posalı yiyecekler tercih etmelisiniz ki tokluk hissi daha uzun sürsün. Böylelikle erken acıkmazsınız. Sahurda daha uzun süre tokluk hissi veren ve tüketilmesi gereken besinler:

  • Ekmek tercihi yaparken tam buğdaylı, kepek ekmeği ve çavdar ekmeği tercih ederseniz hem kan şekerinizin yükselmesine sebep olmaz hem de sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olur. Ekmek tüketimi miktarı kişiden kişiye değişir tamamen fiziksel özelliklerine bağlıdır.
  • Haşlanmış yumurtayı sahur öğünlerinde tüketebilirsiniz size uzun süre tokluk hissi sağlayan protein kaynağıdır. Sahur da 1 veya 2 adet haşlanmış yumurta tüketebilirsiniz. Tabi haşlanmış yumurta sevmeyenler de 1 tatlı kaşığı yağ ile hazırlanmış menemen veya omlet yapıp tüketebilirsiniz. Omletlerin içine isteğe bağlı olarak lor veya beyaz peynir ekleyip hazırlayabilirsiniz.
  • Uzun süre tokluk hissi veren kuruyemişleri de tüketebilirsiniz. Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar porsiyonlarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.
  • Bir başka tokluk hissi veren besinler ise süt ve yoğurttur. Sahur da 1 bardak ayran, 1 bardak süt ya da 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz. Hem sizi tok tutmasını sağlar hem de kan şekeriniziz dengede kalmasını sağlar.
  • Kuru kayısı, kuru incir ve kuru hurma da tercih edebilirsiniz ama aşırı tüketime gitmeyiniz. Fazla kalori almanıza sebep olabilir fazlası. Ramazan boyunca sindirim sorunlarının engellenmesi için günde 2-3 adet kuru kayısı tercih edebilirsiniz. Kuru hurma lif açısından zengin olduğundan sizi uzun süre tok tutmayı sağlayacaktır.
  • Sıvı içerikli beslenmeyi ihmal etmeyiniz.

Sahur beslenme

Eğer risk grubundaysanız mutlaka doktora görünmeden oruç tutmayınız. Kalp-damar ve yüksek tansiyon hastasını iseniz ve ilaç kullanıyorsanız risk grubunda olmaktasınız. Diyabet hastaları, böbrek yetmezliği olanlar, hamileler, diyaliz hastaları, kanser tedavisi olanlar da mutlaka doktor tavsiyelerini dinlemelidirler.

 

Örnek Sahur Menüsü 1
1 Bardak Ayran
1-2 Dilim Tam buğdaylı/kepek ekmeği/çavdar ekmeği
Sebzeli Menemen
1 Dilim Peynirli Börek
Domates, Salatalık
2-3 Bardak Su

Örnek Sahur Menü 2
1 Bardak Süt
1-2 Dilim Tam buğdaylı/kepek ekmeği/çavdar ekmeği
1 Haşlanmış Yumurta
Domates, Salatalık, Maydanoz,
2-3 Ceviz
1 Porsiyon Meyve
2-3 Bardak Su

 

 

Paylaş