Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Öneriler

Çoğu kadın hayatı boyunca sağlıklı saçlarının olmasını ister. Sağlıklı, uzun, dökülmeyen bir saçı kim istemez ki? Kadınların saçlara bu kadar önem vermesi güzelliklerinin ve kadın olmalarının bir temsili olduğu içindir. Saçlar biz kadınlar için olmazsa olmazlardandır. Bazı kadınlar öyle düşünmese de çoğu kadın saçlarını fazlasıyla sever ve fazlasıyla ilgi gösterir. Bu ilgi bakım olsun, taramak olsun, temizlemek olsun en güzel ve en sağlıklı şekilde yapılmak için çaba gösterilir. Biz kadınlar saçlarımızın yıpranmasından ve uzamamasından pekte hoşlanmayız. Zaten önem verdiğiniz herhangi bir şeyin zarar görmesini kim ister ki? Ki bizler de haklı olarak önem verdiğimiz saçlarımıza doğal ve sağlıklı bir şekilde bakmak istiyoruz. Sağlıklı saçlar için doğal önerilere de beraber bakalım. Haydi bakalım, gözlerinizi aşağı kaydırın.

Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Öneriler

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı

  • Sağlıklı saçlara sahip olmak için atılacak en temel adım saçınızı yıkarken ne kadar doğru yıkadığınızı kontrol etmektir. Saçınızı yıkarken şampuanı direk saçınıza sıkmak yerine ilk olarak elinize sıkınız. Ardından saçlarınızı çekiştirmeden daire şeklinde hareketlerle masaj yaparak köpürtünüz. Sonra şampuanın ya da sabunun 2-3 dakika beklemesini sağlayınız. Saçlarınızı yıkarken fazla sıcak suya maruz bırakmamanızı öneririm. Ilık su da saçınıza çok yaklaştırmadan durulayınız. Eğer süreceğiniz kremler varsa onları da saçlarınıza zarar vermeden ve saçınızın dipleri ile temas ettirmeden uygulayınız.
  • Saçlarınızın sağlığı için yapmanız gereken doğal şeylerden biri de şampuanınızı saç tipinize uygun seçmektir. Saçınız yağlı ise yağlı saçlara özel kuru ise kuru saçlara özel, yıpranmış ise yıpranmış saçlara özel ve boyalı ise boyalı saçlara özel olan size uygun şampuanı kullanmanızı öneririm.
  • Sağlıklı saçlarınızın kolay uzaması için de 5-6 adet doğum kontrol hapını ezin ve şampuanınızın içerisine karıştırınız. Saçlarınızın uzaması için daha doğal bir yöntem isterseniz, şampuanınızın içerisine çam terebentin yağından 4-5 damla atıp şampuanınızı düzenli kullanmak, saçınızın uzamasına yardımcı olacaktır. Saçınızın sağlıklı uzayabilmesi için de saçınızda kırık bulunmaması oldukça önemlidir.
  • Sağlıklı saçlar için doğal önerilerden biri de, saçınıza düzenli olarak bakım maskesi yapmaktır. Saçınızı doğal bakım maskeleri ve saça yararlı yağlar ile beslemek saçınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Saç bakım yağlarını almak yerine, aktarlardan alacağınız lavantayı suda kaynatıp saçınızın her yerini bu su da ıslatarak 30 dakika boyunca bekletmeniz daha sağlıklı bir sonuç aldığınızı fark etmenize neden olacaktır.
  • Sağlıklı saçların bir diğer doğal püf noktası ise, saçınızı nasıl taradığınızdır. Eğer saçınızı çekiştirerek ve zorlayarak tarıyor iseniz saçınızın kırılması ve yıpranması kaçınılmaz bir durum olur. Saçınızı yıkarken ıslak olarak taramak saçınızın daha az kırılmasına ve kolay açılmasına neden olur. Bu yüzden saçınızı kuru iken taramamaya özen gösterin. Taramanız gerekiyorsa, fırça taraklardan kullanın ve çekiştirmeden tarayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş