Saç uzmanları ve kuaförler saçları haftada en çok iki defa yıkanması gerektiğinin doğru olduğunu belirtiyor. Özellikle saç tipi yağlanmaya meyilli olan kişiler bu sayıyı daha fazlaya çıkarabiliyor. Saçları her gün yıkamak doğru mu sorusu için uzmanlar saçın her gün yıkanmasının saç derisine zarar vermesinden dolayı uygun olmadığını açıklamakta. Kişilerin maruz kaldığı duman, gaz vb. zararlı maddeler hava yoluyla saça bulaşmakta. Saçların yıkanma sırasında düzgün yıkanmaması saçta mikrop oluşmasına neden olur. Bu nedenle yıkama sırasında mutlaka iyi bir şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız.

Saç Tipine Göre Doğru Şampuan

Kişiden kişiye değişen saç tipleri ile yıkama şekilleri de farklıdır. Her gün saçın yıkanması ve yanlış şampuan kullanılması hem saça hem de saç derisine zarar vermektedir. Bu yüzden saç tipine göre doğru şampuanı seçerek belli aralıklarda saçınızı yıkamalısınız. Kuru ya da yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanların kullanılması saçı besleyerek güçlendirir. Saçların sürekli ve çok yıkanması halinde doğru şampuan kullanımı oldukça önem sağlamaktadır.

Saça Düzenli Olarak Bakım Yapmak

Saçın bakımı, saç tellerinin ve derisinin korunması ile birlikte güçlenmesi için de oldukça önemlidir. Rastgele ürün kullanımı saça zarar verebilir. Saçınıza uygun olarak bakım yapmalısınız. Bu bakım ürünleri de saça düzenli olarak bakım yapmak için gerekli ürünlerdir. Saçı yıkarken yumuşak bir şekilde saç derisine masaj yaparak yıkanmalıdır. Bastırma ya da çekiştirerek yıkama saçı yolarak derinin kızarmasına neden olur. Saçı her gün yıkamak doğru musorusunda düzenli bakım yapıldığında her gün yıkamak saça zarar vermeyecektir.

Saçları Her Gün Yıkamak Doğru mu?

İhtiyaç duyulduğunda yıkanması saçın diplerinde mikrop ve bakterilerin oluşmasını engeller. Bakteri oluşan saçta dökülmeler, saç egzaması ve bunun gibi çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir. Özellikle spordan sonra ya da terledikten sonra saçın kurutulmadan direk olarak kapalı ve toplu tutulması saçta bakteri oluşumuna neden olur. Saçlara bakım yaparken saç diplerine ve uçlarına ayrı ayrı bakım yapılmalıdır. Saç dibi genellikle nemli ve yağlı olup farklı bir bakım ister. Bunun yanı sıra saç uçları ise kuru ve kırık oluşumuna müsaittir. Bu yüzden iki ayrı bölge için ayrı bakımlar yapılması gerekmektedir.

Saçı Nemlendirme İşlemi

Özellikle kuru saçı nemlendirme işlemi saçınızı yıkarken bakım yapmanız gereken işlemler arasındadır. Saçı her gün yıkamak doğru mu sorusunda saçın zarar görmemesi için bu bakımların yapılmaması saçta çeşitli problemler yaratabilir. Bu yüzden saçınızı her gün yıkıyorsanız mutlaka bir bakım rutini oluşturmalısınız. Saçta oluşabilecek bakteriler için uygun şampuanlar kullanmak saçın doğal nemini de saça geri kazandıracaktır. Özellikle saç uçlarında oluşan kırılmalar için nemlendirme işlemi en önemli işlem basamaklarındandır. Bunun yanı sıra saçı her gün yıkamanın saçta bulunan doğal yağların da gitmesini sağlayarak saç nemini azaltacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş