Saç, baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki salgılanan madde yağlı bir yapıdadır. Ve bu yağ saçların uzamasını sağlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç ve saç derisi bakımını düzenli yapmak gerekir. Düzenli olarak saçın yıkanması, taranması, havalandırılması saçların sağlıklı olması için yapılacak temel uygulamalardır. Saçların düzenli olarak kesilmesi ve saç uçlarında oluşan kırıkların düzenli olarak alınması saçı besler.Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki defa yıkanması gerekir. Eğer yağlı bir saça sahipseniz bu kısa daha aza düşürülmelidir. Yıkanan saçlar yumuşak bir şekilde yolunmadan taranmalı ve daha sonra çok ısıya maruz bırakılmadan kurutulmalıdır. Eğer saç sert bir şekilde taranır ve yüksek ısıyla kurutulursa kırılmaya, uçları çatallaşmaya başlar. Saçı kuruturken, kurutma makinası saça çok yakın tutulmamalıdır. Yakın temas, saça ve saç derisine zarar verir.

Şampuan kullanımı da saçın matlaşmasında önemli etkidir. Şampuanların içinde genellikle koku ve yoğunlaştırıcı maddeler bulunur. Bu maddeler saç derisinde tahrişe yol açar. Dikkat edilmeden alınan ve saç yapısına uygun olmayan şampuanlar egzama gibi saç derisi hastalıklarına da sebep olur. İçeriği bilinmeyen ve açıklaması bulunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

Saç diplerinde kepek varsa, saç yıkanırken aşırı sıcak sudan kaçınılmalıdır. Şampuandan sonra iyice durulanmayan saçta kalıntılar kalarak, kepek oluşumu daha çok olur. Kepeğe karşı şampuan ve saç bakım ürünleri işe yaramıyorsa bir uzmana görünmeniz faydalı olacaktır.

Gelelim saçtaki matlığın giderilmesi konusunda. Gerekli bakımları yapmanıza rağmen o matlık görüntüsünden kurtulamıyorsanız bu yöntemleri deneyin.

Saçlardaki Matlık Nasıl Giderilir?

Saç renginiz: Saç renginizden daha açık renklere boyatmak saçınızdaki parlaklığı alarak yerine matlık bırakacaktır. Bunun önüne geçmek için en fazla kendi saç renginizin iki ton açığı yaptırmanız daha sağlıklı bir görünüm elde ettirecektir.

Saçınıza gölgelendirme yaptırın: Saçınızın matlığını önleyemiyor musunuz? O zaman ufak bir el atmayla gereken parlaklık sağlanabilir. Saçlarınızın aralarına gölgelendirme ve ışıltı attırarak saçlarınızdaki matlaşmayı uzaklaştırmış ve saç görünümünüzü daha canlandırmış olacaksınız.

Işıltı veren şampuanlar

Parlaklık veren şampuanları kullanmayı denemelisiniz. Düzenli olarak kullandıktan sonra bir sonuç görebilirsiniz. Bunun yanında saç kremi de kullanarak destekleyebilirsiniz. Kullandığınız saç kreminin de içeriğine dikkat ederek düzenli uygulanması kısa sürede etkili çözümlerden biri olacaktır.

Yağların kullanımı

Argan yağının saçları uzattığı bilinir. Başka saç bakım yağları da bulunmakta. Badem yağı, zeytinyağı, kayısı yağı saçları beslemesinin yanı sıra ışıltı da verir. Saçları daha gür ve canlılık katan yağları, saçınıza haftada bir ya da iki defa maske yaparak kullanabilirsiniz. Bir saat saçınızda tutmanız yeterli gelecektir. Daha sonra ılık suyla yıkayıp sıcak havlu ile bakım yapabilirsiniz. Matlığın geçmesinde en kolay ve işe yarayan bir yöntemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş