Siz de saçlarınızın daha hızlı uzamasını ister misiniz? Saçlarınızın daha sağlıklı olmasını ve uzun olmasını isterseniz Kadının Ajandası olarak sizlerle saç uzatan besinleri paylaşacağız. Bu besinlere beslenmenizde yer verirseni saçlarınız daha sağlıklı ve daha hızlı uzamasını sağlarsınız.

YEŞİL MERCİMEK

Mercimek

 

Yeşil mercimek saçlarınız için kalkan olur. Saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlar. İçerisinde saç için çok büyük etkenlerden biri olan D vitamini bulunmaktadır. Ayrıca çinko bakımından da zengin olan yeşil mercimeği mutlaka beslenme programınza alınız.

YUMURTA

Yumurta

Yumurtalar, saç büyümesine yardımcı olan protein ve biyotin gibi elementler içerir. Ayrıca, yumurta lösin (hücre bölünmesinden sorumludur) ve saçımızın ihtiyacı olan diğer amino asitleri içerir.

KENEVİR TOHUMU

Kenevir Tohumu

Düzenli tüketildiği taktirde cildin dermis tabakasını yenileyerek yaşlanmayı önlemenin yanı sıra daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı fayda saç derisi ve saç içinde geçerlidir. E vitamini sayesinde cildin, saçların ve tırnakların DNA yapısını korur.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği saç derisi sağlığının yanı sıra B5 ve B6 gibi saçların büyümesinden sorumlu B1, B2, B3 ve B4 vitaminlerini içerir. Eğer ciddi bir saç kaybınız varsa, beslenmenize daha fazla kabak yağı eklemeniz gerekir, kabağın saçların ciddi oranda iyileştirdiği biliniyor.

BADEM

Badem

Badem, saç büyümesini aktive eden ve saçı güçlendiren E vitamini içerir. 30 gram badem (yaklaşık 15-20 fındık) günlük normun% 70'ini içerir. Ayrıca bademler biyotin, yağ asitleri ve B vitaminleri gibi yararlı maddeler içerir.

DOMATES

Domates

Domates faydaları pek çok kimse tarafından bilinmeyen bitkilerdendir. İçerisindeki likopen saçları daha sağlıklı kılar ve sağlıklı saçlar daha hızlı uzar.

Peki sağlıklı saçlar için ne yemeli?

Saç büyümesi ve dökülmesini engelleyecek gerekli vitaminler:

1. A vitamini

A vitamini saç büyümesinde önemli bir rol oynar. Saçı siyah ve parlak tutar. A vitamini içeriğindeki antioksidanlar saç derisini nemlendirir, kurur ve saçların kalınlaşmasını sağlar.

2. Biyotin veya B7 Vitamini

H vitamini olarak da bilinen biyotin ayrıca ‘saç büyüten’ vitamin olarak da adlandırılır. Kırılgan saçları onarır, saç sağlığını ve dokusunu geliştirir. Biotinin saç hacmi ve kalınlığındaki mucizeleri de bilinmektedir. Yumurta, maya, karnabahar, ahududu, muz ceviz ve badem biyotin yönünden zengindirler.

3. B12 Vitamin

B vitamini ailesinden olan B12 vitamini saç kaybını önlemek için çok önemlidir. Demir eksikliğinden dolayı saç kaybetmenizi önlemek için vücudun demir emilimine yardımcı olur. Yumurta, süt, peynir ve yoğurt B12 vitamini yönünden zengindirler.

4. C Vitamini

Vitamin C erken ağaran saçların tedavisinde ve saç kuruluklarında tedavi yeteneğine sahip bir saç büyüme vitamindir. Günlük C vitamini alımı saçınızın sağlığını korumak için gereklidir.

5. E vitamini

E vitamini; kuru, kaba saç sorunları yenen ve saç büyümesi için gerekli başka bir önemli vitamindir. Saçların nemini koruyarak sağların kurumasını engeller ve saçları parlak tutar.

6. Folik Asit

B vitamini grubunun başka bir mucize olan folik asit, saçların daha kalın ve parl

Paylaş