Evde saç boyamak hem kolay hem de daha pratiktir. Fakat bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan kişiler için de oldukça zor bir işlemdir. Evde saç boyamak için çeşitli püf noktalar ve çeşitli teknikler bulunmaktadır. Uyguladığınız saç boyasının kalıcı olması için ve olmasını istediğiniz renk tonunun güzel bir şekilde belirginleşmesi için bu teknikleri uygulayabilirsiniz.

Saç Boyamadan Önce Hazırlıklarınızı Tam Yapın

Saçlarınızı boyamadan önce hazırlıklarınızın tam olması siz boya yaparken işleminizi daha kolay halletmenizi sağlayacaktır. Ayrıca saçınızın sağlığı ve uygulanan boyanın etkisinin iyi olması için bu ön hazırlıkları yapmanız çok önemlidir. Bir anda boyamaya başlanıldığı zaman eğer yanınızda biri yoksa sıkıntı çekebilirsiniz. Saçları boyamadan önce saçınızın kirli olması gerekmektedir. Temiz saça uygulanan boya saç derisinde kaşınmalara neden olur. Ayrıca doğal nemini kaybederek boyadan saçın zarar görmesini sağlar. Ayrıca temiz saça uygulanan boyanın tutma olasılığı kirli saçtan daha düşüktür.

Saç Boyası Ve Oksidan Kullanmak

Aldığınız saç boyasındaki miktar her saç için uygun değildir. Bazı saçlarda artarken bazılarında tam uygulama sağlanmayabilir. Kısa saçlar için boyanın yetmemesi pek bir sorun değildir. Fakat uzun saçlar için boya yeterli gelmeyebilir. Uzun saçlar için iki tüp ya da iki kutu boya alınması gerekmektedir. Kalın telli saçlara sahipseniz de boya yetme olasılığı düşmektedir. Saçlarınızı boyarken oksidan kullanabilirsiniz. Anca bu ürünü kullanırken yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçta ağırlık bırakmayacak derecede kullanmak saç için iyi olacaktır. Eğer saç renginiz zaten açıksa tekrar açmanıza gerek yoktur. Oksidan kullanmadan saç boyasını uygulamak gayet uygun bir yöntemdir.

Saç Boyama Teknikleri

Saç Boyamak İçin Püf Noktalar

Saç boyamaya karar verdikten sonra saçımızı yıkayıp ardından aradan 2 gün geçmesini bekledikten sonra saçlarınızı boyayın. Böylelikle ürün saçınıza daha iyi işleyecektir. Saçlarınıza uygun renkleri tercih etmelisiniz. Çok açık ya da koyu renkler alışma sürecinizi uzatmaktadır. Saçlarınızı kademeli olarak açabilir ve koyulaştırabilirsiniz.  Evde doğal saç boyamak için pek çok teknik vardır. Saçlarınızı boyadıktan sonra taramak boyanın bütün saça eşit miktarda yayılmasını sağlayacaktır. Bu saç boyamadaki önemli adımlardan biridir. Saçları boyarken pek çok seçenek vardır: örneğin saçı ortadan ikiye ayırarak boyamak bir seçenektir. Ya da komple saçın altından başlayarak yukarı çıka çıka boyamakta başka seçeneklerden biridir.

Saç diplerini boyamak oldukça önemlidir. Bu işlemin yanlış yapılması bütün saçın kötü durmasına neden olabilir. Saçların diplerini boyamak için saç boyama fırçası alarak kolaylıkla saçlarınızı boyayabilirsiniz. Saç diplerini boyarken tüm saçınıza uyguladığınızdan emin olun. Saç boyasını açtıktan sonra belli bir süre içinde o boyanın kullanılması gerekmektedir. Bu süre aşıldığı takdirde saçınıza zarar verebilir. Saç boyamanızı tamamladıktan sonra herhangi bir bone ya da poşet ile kapatın ve kutuda yazan süre kadar bekletin. Bazı boyaların tutma oranları düşük olduğundan 5 dakika kadar fazla bekletilmesi garanti sağlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş