Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle Kuzey Afrika ülkelerinde sağlıklı saçlar için kullanılan doğal bir yağdır. Son yıllarda ticari saç ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılan argan yağını aktarlarda bulabilirsiniz. Ancak bazen fiyatını düşürmek için daha ucuz doğal yağlarla karıştırılarak da satıldığı için satın alırken %100 argan yağı olmasına özen gösterin. Argan yağının saça faydaları arasında ilk sıralarda saça doğal parlaklık vermesi, yıpranmış saçları yumuşatması ve kırık oluşumunu azaltması gelmektedir. Ayrıca saçın esnekliğini arttırarak koparak dökülmeleri en aza indirir.

Saç Bakımında Argan Yağının Faydaları

Saça faydaları nedeniyle “sıvı altın” olarak adlandırılan argan yağı donuk görünen saçları kısa sürede sağlığına kavuşturur ve doğal bir parlaklık verir. Jojoba yağı ile benzer bir içeriğe sahip argan yağı zamanla bu yağın yerini almıştır çünkü argan yağıyla yapılan bakım jojoba yağından daha kısa sürede sonuç vermektedir.
Saçı doğal bir şekilde nemlendirir, karışmasını engeller ve daha kolay şekil almasını sağlar. Saçın nemli havalarda kabarmasını engeller.

Saç kökü gözeneklerine nüfuz ederek saçın elastikiyetini arttırır. Özellikle uzun saçları olanlarda fırçalama, kurutma ve fön çekme sırasında yaşanan koparak dökülmeleri azaltır.

E vitamini bakımından zengindir ve E vitamini sağlıklı saçlar için en önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Antioksidan etkisi bulunan E vitamini güneşten, boyadan yıpranan saçların toparlanma sürecini kısaltır.

Saçlarda ve saç derisinde çok az miktarda yağ kalıntısı bırakan argan yağı nemi saç ve saç derisine hapsederek kuru ve kırılgan saçları kısa sürede yumuşatır. Özellikle boyadan yıpranan, kuruyan ve kırılgan hale gelen saçlar için ideal bir doğal çözümdür.

Omega 3 ve omega 9 gibi doymamış yağ asitleri bakımından zengin içeriği ile saç gözenekleri ve köklerini besler. Saçın yapısını güçlendirir ve güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dayanıklı hale getirir.

Saç Bakım Argan Yağı ile ilgili görsel sonucu

Argan Yağının Saça Uygulanması

Argan yağından maksimum faydalanabilmek için doğru uygulama yöntemlerinin kullanılması önemlidir. Yağı banyoya girmeden hemen önce veya duştan sonra uygulayabilirsiniz. Duştan önce kullanmak isterseniz elinize bir miktar argan yağı döküp avuç içlerinize yayın ve uçlardan köklere kadar saçınıza yedirin. Daha sonra parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın. Yağın eşit miktarda yayılması için geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayın ve havluyla sararak 1 saat kadar bekletin. Havluyu sarmadan önce ısıtırsanız yağ saç ve saç derisine daha kolay nüfuz eder.

Banyodan sonra kullanmak isterseniz saçlarınızda fazla suyu havluyla aldıktan sonra saça tazelik ve parlaklık vermek için tarağın veya fırçanın üstüne birkaç damla argan yağı damlatabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş