Zayıflama sürecinde en çok ihtiyacımız olan durumlardan biri posalı yiyeceklerden destek almaktır. Posalı ve lifli yiyecekler sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına ve fazla kilolardan kalıcı ve etkili olarak kurtulmaya yardım edecektir.

Kilo probleminin en büyük nedeni kabızlık sorunudur. Kabız olduğumuz için kilo alır ve sindirim sisteminin hiçbir zaman çalışmadığından çoğu zaman şikayet ederiz. Posalı yiyecekler ise bu durumu ortadan kaldıracak ve kabızlık sorununu çözecektir. Aynı zamanda posalı gıdalar şeker kontrolü sağlanmasına katkı verir.

Birçok insanın rahatsızlık duyduğu ve hemoroid, kolorektal kanser gibi hastalıkların oluşmasında rol oynayan kabızlığın gelişiminin önlenmesinde ve mevcut kabızlığın düzeltilmesinde posanın büyük etkisi vardır. Posalı yiyecekler ile beslenmemek yapılan diyet hatalarının en başında gelir. Posalı yiyecekler adı verilen yiyecekler şu şekilde sayılabilir; Sebze ve meyvelerin hemen hepsi posalı gıdalar arasında yer alır. Özellikle kuru meyveler posa yönünden oldukça yüksek değerlere sahiptir. Kepekli gıdaların hepsi posalı yiyecekler sınıfındadır. Kabuğu ile tüketilebilecek tüm meyve ve sebzeleri kabukları ile tüketmek posalı yiyeceklerin etkisinin ikiye katlanmasına yardım edecek ve kilo vermeyi hızlandıracaktır.

Paylaş