Bu soruyu her duyduğumuzda kilo kaybının neden bu kadar zor olduğu gerçeğiyle yüz yüze geliyoruz. “Daha az yiyin ve daha çok hareket edin” teoride kulağa oldukça hoş geliyor fakat bunu bir de ellerinden gelenin en iyisini yaparken sonuca bir türlü ulaşamayanlara söyleyin 

Bugünün konusu kilo verme, zayıflama üzerine her şey. Gelin vakit kaybetmeden başlayalım.

Kilo kaybı zor bir konudur ve genele baktığımızda bu durumdan muzdarip olan sayısı epey fazladır. Şu an bu yazıyı okuyorsanız siz de dergilerdeki ve TV’lerdeki modeller veya aktörler gibi görünmek isteyebilirsiniz. Ancak baştan belirtmeliyiz ki bu istek sizin için sağlıklı ve gerçekçi olmayabilir.

Unutmayın ki hiçbir sihirli diyet veya hap sizi hayalinize ve hedeflerinize kolay yoldan ulaştırmaz.

Peki kilo kontrolü hakında neler yapmalısınız?

Sağlıklı olmak gerçekten sizin için doğru ağırlıkta olmakla ilgilidir. Sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı, kilo almanız veya kilo vermeniz gerekip gerekmediğini öğrenmenin en iyi yolu, gerçekçi hedefler belirlemekten geçer. Bunun için de kilonuzu sağlıklı normlarla karşılaştırabilen bir uzmandan veya diyetisyenden yardım almak en iyi çözüm olacaktır. Kilo yönetimi uzun soluklu bir iştir ve bu yüzden uzun vadede başarı getirir.

Neden Kilo Veremiyorum

Zayıflamak İçin Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım ve Kaç Kalori Almalıyım?

Kilo kaybı söz konusu olduğunda kabul gören birkaç gerçek vardır:

-Mevcut kilonuz,

-Aktivite seviyeniz,

-Genetik özelleikleriniz,

-Cinsiyetiniz,

-Vücut yağı yüzdeniz,

-Vücunuzda barındırdığınız bir rahatsızlığınız ve varsa kullandığınız ilaçlar vb.

Tüm bunları bir kenara bırakarak amacımızı ortaya koymak için işleri basitleştirmeye çalışacağım.

1 kilo yağ yaklaşık 3500 kaloridir. Bu durum günlük aldığınız kalori miktarından 3500 kalori daha az almanız veya 1 kilo vermek için fazladan 3500 kalori yakmanız anlamına gelmektedir.

Peki bir haftada 3500 ek kalori yapmak ne kadar sürer?

Yapılan araştırmalara göre 1.5 km yürümek veya koşmak fazldan 100-150 kalori yakmanızı sağlar. Bu nedenle haftada 7 gün, günde 5 km yürümeniz bu kalori yakımını sağlayacaktır.

Unutmayın ki kilo verdikçe metabolizma hızınız yavaşlayacaktır. Bunun için günlük aldığınız kalori miktarını zamanla düzenlemeniz ve azaltmanız gerekecektir. Bu düzenlemeyi yapmamanız egzersiz yaptığınız ve aldığınız kalori miktarına dikkat ettiğiniz halde dengeli kilo verme durumunuzu zora sokacaktır.

Kalori alımından ve veriminden bahsetmişken herkesin dilinde olan o kutsal soruyu sormadan geçmeyelim istedik:

Mükemmel Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız tüm popüler diyetlerin çıkış noktası benzersiz bir pazarlama stratejisi olmalarıdır. Daha çok yemek kitabı, daha çok diyet kursları, abonelikler vs.

Bu diyetlerin bazılarına kısaca değinelim:

Paleo: Tahılları ve süt ürünlerini kesin. Sadece et, sebze, meyve ve fındık tüketin.

Keto: Tüm karbonhidratları kesin. Sadece et, sebze, fındık vb. ürünler tüketin.

Etçil Diyet: Sadece et yiyin. Diğer her şeyi kaldırın.

Askeri Diyet: Boşverin ve bu diyeti sakın yapmayın 

Bu ve bunlar gibi birçok diyet mevcuttur ve yukarıdaki diyetlerden herhangi birine başlasanız ve kurallara sıkı sıkıya uysanız dahi bu geçici bir süreç olacaktır. Ömrünüzün sonuna kadar sadece et yemek ya da hiç süt içmemek, faydalı karbonhidratları tüketmemek kulağa ne kadar ürkütücü geliyor öyle değil mi?

Kalıcı kilo vermek için;

-Bu zamana kadar yediğinizden daha az kalori tüketmeli ve bunu kalıcı olarak yapmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, tabağınızı daha fazla protein ve sebze ile donatmanızdır.

-Kuvvet antrenmanları kas yapar ve ekstra yağ yakar.

-Aşırı yemek yediğinizi anladığınızda durmayı bilin ve bunu yaptığınız için kendinizi affedin. Unutmayın çoğu yiyecek aşırı yemek yemenizi sağlamak için yapılmıştır.

Ayrıca sadece kilo vermek için nefret ettiğiniz egzersizleri yapmayı bırakın. Hoşunuza giden egzersizleri seçin ve bununla birlikte tüm dikkatinizi yavaş yavaş beslenme ayarınızı düzenlemeye verin.

Paylaş