Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Kilo vermek için ilk yapmanınız gereken şey metabolizmanızı hızlandırmaktır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Metabolizmanızı nasıl kolay bir şekilde hızlandırabilirsiniz? Küçük detaylar ve dokunuşlarla metabolizmanızı nasıl hızlandırabilirsiniz gelin beraber bakalım.

Kaliteli uyku

Kaliteli uyku: Gece geç uyursanız acıkma hissi artacak ve atıştırma ihtiyacı duyacaksınız. Bu da artı kilo almak demek. Düzenli ve yeterli şekilde uykunuzu alırsanız hormonlarınızın düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlarsınız. Böylelikle hem stres kontrolünü sağlarsınız hem de açlık hormonlarınızı kontrol edersiniz.

Egzersizler

Egzersizler: Metabolizmanın hızını artırmanın bir diğer yolu da egzersiz yapmaktan geçer. Metabolizmayı hızlandırmada çok etkili olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Egzersizleri düzenli şekilde yaparsanız metabolizmanızı hızlandırıp daha çok yağ yakabilirsiniz. Kardiyo, esneme ve ağırlık egzersizleriyle kas kütlenizi artırıp hızlı bir şekilde fit olabilirsiniz.

Hareket zamanı


Hareket zamanı: Çalışıyorsanız iş yerinde ev hanımı iseniz evde boş durmak yok artık. Gün içerisinde ev içinde ya da iş yerinde gezinmek hareket etmek çok fazla destek sağlayacaktır size. Oturduğunuz yerde yapacağınız esneme ve küçük hareketler metabolizmayı harekete geçirecektir. Öğle yemeklerinde lif kaynağı fazla besinler ve protein ağırlıklı besinleri tercih edin. Başucunuza ve rahatlıkla görebileceğiniz su şişeleri bırakın. Gördükçe içme hissi doğacaktır. Su içerken azar azar içip sürekli içmek daha çok fayda sağlayacaktır.

Metabolizmanızı Hızlandıracak En İyi 12 Gıda


Yiyecekler: Bazı yiyecekler diğerlerine göre metabolizmayı hızlandırma da daha etkilidir. Bu yiyeceklerden bazılarına beraber bakalım. Mercimek, brokoli, yumurta akı, tarçın, acı biber, zencefil, greyfurt gibi besinleri tercih etmeniz metabolizmanın hızlanmasın destek olacaktır.

Paylaş