Metabolizma, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli olan ve bir günde hiçbir şey yapmadan harcadığı enerjidir. Metabolizmamızın çalışabilmesi için enerjiye, enerji için de yiyeceklere ihtiyacımız var. Eğer kilo kaybını hızlandırmak istiyorsak metabolizma hızımızın daha aşağısında beslenmeliyiz. Ama metabolizma hızımız düşükse hızlandırmak için de birkaç noktaya dikkat etmekte fayda var.

Metabolizma Hızlandıran 7 Öneri ile ilgili görsel sonucu

Metabolizma Hızlandıran 7 Tavsiye


1) İlk yapmanız gereken vücudun kas kitlesi artırıp, yağ miktarını azaltmak olmalı.Bunun içinde yapılması gereken spor tabiki. 
2) Protein iceren gidalar tuketin.Vücutta yağ yakan enzimleri artıran omega 3 yağ asitlerini içeren somon türü balıkları daha fazla tercih edebilirsiniz.
3) Karabiber, kirmizi biber ,zencefil ,zerdeçal gibi baharatlarla yemeklerinizde yer verin.
4) Kısa bir süre dans etmek ya da hızlı yürümek gibi kısa süreli ama kuvvetli egzersizler, metabolizmanızı hızlandırır.
5) Çinko alımınızı arttırın.Çinko, doyduğunuzda vücudunuza sinyal veren ve dolayısıyla aç değilken daha fazla yemenizi engelleyen leptin seviyesini yükseltir, açlığı da azaltır.(balık, et, karaciğer, buğday tohumu, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta, peynir ve süt çinko içeren yiyecekler arasındadır.)
6) Ara öğün mutlaka yapın.
7) Bol su için. En az 2.5 litre.

Diyetisyen Merve Yaman

Paylaş