Maydanoz Kürü Zayıflamayı Sağlar mı? Bu Kürün Faydaları Nelerdir?

Maydanoz genelde yemeklere aroma katmak için kullanılır. Ya da sunum yaparken süslemede kullanır. Ama maydanozun bir o kadar da faydası vardır. Kemiklere ve bağışıklık sistemine faydalar sağlar. Maydanoz zayıflatıcı, iştah kapatıcı ve yağ yakıcı etkileri ile gündemde. Peki maydanoz kürü nasıl yapılır, faydaları nelerdir beraber bakalım. Kadının Ajandası olarak sizlere maydanoz kürü ile ilgili detayları aktarıyoruz.

Maydanoz Kürü ile Zayıflama

Maydanoz suyunun metabolizmayı hızlandırarak zayıflama etkisi gösterir. Ancak bu geçici bir zayıflamadır. İlk etapta vücuttan su atıldığı için zayıflamak isteyen kişi zayıfladığını düşünür ancak kürün yararlı olabilmesi için tüketime devam edilmelidir. 1 hafta sonunda zayıflama görülmeye başlanacaktır. Kürü 15 günden fazla tüketilmemelisiniz.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

Sabahları tüketilmesi gereken bu kürü sabah uyandığınızda yapmalısınız. Yarım demet maydanoz, 1 adet limon ve 1 bardak suyu blender ile karıştırın. Hazırladığınız karışımın C vitamini etkisini kaybetmemesi için hemen içmelisiniz yarım saat sonra kahvaltınızı edebilirsiniz. 

Maydanoz Kürü Ne Kadar Tüketilmelidir?

Maydanoz kürünü günde bir bardak tüketilmelidir.15 günden fazla limonlu maydanoz kürü tüketilmemesi gerekir, 15 gün sonunda maydanoz suyu faydaları yerine zarar gösterebilir. 15 gün kullanıldıktan sonra 10 gün ara verilmeli ondan sonra tekrar devam edilmelidir.

Maydanoz kürü

Maydanoz suyu vitamin açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. A, C ve K vitaminlerini bünyesinde barındırırken, diğer yandan yüksek miktarda; kalsiyum, demir ve potasyum içerir. Maydonozun insan vücuduna faydaları saymakla bitmez. 
Kilo sorunu olanların kaynatılmış maydanoz suyu içerek fazla kilolarından kurtulabilmesi de mümkündür. Maydanoz ve maydanoz suyu geleneksel olarak böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, sindirim sorunları, ödem, adet dönemi problemleri, astım ve öksürüğe karşı kullanılır. Bu sağlık koşullarının hepsine birden iyi gelip gelmediği konusunda net bir bilgi için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 

maydanoz kürü

Maydanoz suyunun faydaları

1. Maydanoz suyu kanseri önler

Flavonoidler, vücutta hastalığa neden olan etkenlere karşı koyabilen, doğal olarak bulunan bitki bileşikleridir. Bu madde maydanoz ve birkaç sebze içerisinde yer alır. Cilt kanserini önleyen bu bileşik sebzeler içerisinde en fazla maydanozda vardır.

Yapılan çalışmalar, maydanoz ve diğer yeşil otlar ile sebzelerin, heterosiklik aminlerin kansere neden olan etkilerini engelleyebileceğini göstermiştir. Bunlar kansere neden olan niteliklere sahip kimyasal bileşiklerdir. Yanmış ya da yüksek sıcaklıkta pişirilmiş ette de bu bileşikler oluşur.

Izgarada iyi pişirilmiş et sevenlerin kanseri önlemek için etin yanında bol bol maydanoz yemesi gerekir. Apigenin maydanozda bulunan doğal bir kimyasaldır. 2015 yılında yapılan bir incelemede, düzenli maydanoz tüketiminin agresif bir meme kanseri formunda, tümör boyutunu küçülttüğü görülmüştür. Araştırmacılar, apigenin gelecekte kanser tedavisinde etkili ve önemli olacağına inanıyorlar.

2. Şeker hastalığına karşı korur

Maydanozda bulunan myriketin de, diyabetin tedavisi ve önlenmesinde kullanılmak üzere incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda myricetin’in kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü ve insülin direncini azaltabildiği görülmüştür. Ayrıca maydanoz suyunun kanı sulandırdığı, iltihaplanmaya karşı da etkili olduğu gözlenmiştir.

3. Kemiklere çok faydalıdır

Yeterli miktarda K vitamini tüketilmediği taktirde kemikler zayıflar, kolay kırılabilir hale gelir. Doğru miktarda K vitamini tüketmenin kalsiyum emilimini iyileştirdiği ve vücudu daha dirençli bir hale getirdiği bilinir. Yeni bir meta-analizde, en yüksek K vitamini düzeyine sahip deneklerde kırık oranı, düşük seviyeli olanlara göre yüzde 22 daha azdır. Tavsiye edilen günlük K vitamini alımı için günlük 10 sap maydanoz yeterlidir. Sebze, meyve ve sağlıklı otları düzenli olarak tüketmek daha sağlıklı bir hayata sahip olmayı sağlar. Beslenme listelerinde doğal sebze ve meyveler olmalı, işlenmiş ve hazır gıdalar olmamalıdır. Herhangi bir vitaminin ya da mineralin takviye gıdası tek başına işe yaramaz. Asıl vitamin kaynağından orijinal besinden alınmalıdır.

maydanoz kürü

Paylaş