Makyajda Doğru Bilinen Yanlış Tercihler

Kabul edilegelmiş birçok güzellik sırrı var. Peki, bunların doğruluğunu hiç sorguladınız mı? Bu yazımızda makyajda doğru bildiğimizi sanıp sık sık yaptığımız hatalardan bahsedeceğiz. Doğru teknikler ve özen ile harikalar yaratmamız mümkün. Bakalım, makyajda doğru bilinen yanlışlar neler?

-Fondöten Seçimi

Fondöten ten renginden bir ton açık ya da koyu kullanmak en sık yapılan hatalardandır. Fondöten alırken ten renginizin aynısını ya da çok yakın bir rengini bulmalısınız. Satın almadan önce mutlaka deneyin, yüzünüz ile boynunuz arasındaki bölgedeki renge bakarak daha kolay bulabilirsiniz.

-Fondöten Ve Pudra

Fondöten ile pudra aynı anda kullanılmaz diye biliyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğru ürünleri seçtiğiniz sürece hiçbir sorun yok. Tek dikkat etmeniz gereken nokta; yoğun bir fondöten ile yoğun pudra sürmemek. Fondöten üzerine çok hafif şekilde pudra kullanabilirsiniz.

-Aynı Ton Makyaj

Makyaj bütün yüze aynı tonlarda mı yapılmalı? Aslında böyle bir genelleme yapamayız. Son zamanlardaki trendlere göre de yüzün tek bir bölgesine dikkat çekmek, daha sade ve daha şık.

Makyajda Doğru Bilinen Yanlış TercihlerKabul edilegelmiş birçok güzellik sırrı var. Peki, bunların doğruluğunu hiç sorguladınız mı? Bu yazımızda makyajda doğru bildiğimizi sanıp sık sık yaptığımız hatalardan bahsedeceğiz. Doğru teknikler ve özen ile harikalar yaratmamız mümkün. Bakalım, makyajda doğru bilinen yanlışlar neler?-Fondöten SeçimiFondöten ten renginden bir ton açık ya da koyu kullanmak en sık yapılan hatalardandır. Fondöten alırken ten renginizin aynısını ya da çok yakın bir rengini bulmalısınız. Satın almadan önce mutlaka deneyin, yüzünüz ile boynunuz arasındaki bölgedeki renge bakarak daha kolay bulabilirsiniz.-Fondöten Ve PudraFondöten ile pudra aynı anda kullanılmaz diye biliyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğru ürünleri seçtiğiniz sürece hiçbir sorun yok. Tek dikkat etmeniz gereken nokta; yoğun bir fondöten ile yoğun pudra sürmemek. Fondöten üzerine çok hafif şekilde pudra kullanabilirsiniz.-Aynı Ton MakyajMakyaj bütün yüze aynı tonlarda mı yapılmalı? Aslında böyle bir genelleme yapamayız. Son zamanlardaki trendlere göre de yüzün tek bir bölgesine dikkat çekmek, daha sade ve daha şık.–Aydınlatıcı Ve BronzlaştırıcıAydınlatıcı ve bronzlaştırıcıyı bütün yüze uygulamak da sık yapılan hatalardan… Aydınlatıcıyı, yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelere sürmelisiniz. Bronzlaştırıcıyı ise kontür bölgelerine hafif şekilde uygulamalısınız.-AllıkAllığı elmacık kemiklerine, buruna ve alına sürmeliyiz. Peki, bu doğru mu? Aslında en ideali gülümsediğimizde öne çıkan bölgelere hafifçe sürmektir. Tabii bronzer olarak kullanıyorsanız alına ve buruna da uygulayabilirsiniz ama çok dikkatli olmak gerek.-Dudak KalemiDudak kaleminde en sık yapılan hata abartmaktır. Özelliklerde ince dudaklı kadınlar bu hataya düşebilir. O yüzden kaleminizi rujunuz ile aynı tonlarda seçmeye ve kalemi fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz.-RimelRimelle ilgili yanılgı kirpikleri döktüğü üzerinedir. Ancak günümüzde ürünler kaliteli olduğundan dolayı böyle bir tehlike yoktur. Sadece rimel ile uyumamaya dikkat etmek yeterlidir.– Göz kalemiGöz kalemlerinin bozulmadığını zannederiz fakat göz kalemlerinin de diğer makyaj ürünleri gibi kullanım süresi vardır ve bozulabilir.-Göz FarıGöz rengi ile far aynı renk olmamalı mıdır? Aslında bu yanlış bir makyaj değildir. Bazen göz rengi ile aynı renkte far gözleri ön plana çıkarır ve çok güzel durabilir. Mesela kahverengi göz ile kahverengi far mükemmel durmuyor mu?-Güneş KoruyucuMakyaj ürünleri UV korumalı olduğu için ayrıyeten güneş kremi kullanmamak da sık yapılan hatalardandır. Makyaj ürünlerinde ki UV koruması sizi güneşten koruyacak seviyede değildir bu yüzden ayrıca güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.-Yoğun KremlerYine benimsenilen bir yanlış da yoğun kremlerin daha etkili olduğu üzerinedir. Doğru olan, yağlı cildiniz varsa su bazlı, kuru cildiniz varsa yağ bazlı nemlendirici kullanmanız ve bunları da hafif sürmenizdir. Fazla nemlendirici sürmek gözeneklerinizi tıkayacaktır.

Aydınlatıcı Ve Bronzlaştırıcı

Aydınlatıcı ve bronzlaştırıcıyı bütün yüze uygulamak da sık yapılan hatalardan… Aydınlatıcıyı, yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelere sürmelisiniz. Bronzlaştırıcıyı ise kontür bölgelerine hafif şekilde uygulamalısınız.

-Allık

Allığı elmacık kemiklerine, buruna ve alına sürmeliyiz. Peki, bu doğru mu? Aslında en ideali gülümsediğimizde öne çıkan bölgelere hafifçe sürmektir. Tabii bronzer olarak kullanıyorsanız alına ve buruna da uygulayabilirsiniz ama çok dikkatli olmak gerek.

-Dudak Kalemi

Dudak kaleminde en sık yapılan hata abartmaktır. Özelliklerde ince dudaklı kadınlar bu hataya düşebilir. O yüzden kaleminizi rujunuz ile aynı tonlarda seçmeye ve kalemi fazla bastırmamaya dikkat etmelisiniz.

-Rimel

Rimelle ilgili yanılgı kirpikleri döktüğü üzerinedir. Ancak günümüzde ürünler kaliteli olduğundan dolayı böyle bir tehlike yoktur. Sadece rimel ile uyumamaya dikkat etmek yeterlidir.

– Göz kalemi

Göz kalemlerinin bozulmadığını zannederiz fakat göz kalemlerinin de diğer makyaj ürünleri gibi kullanım süresi vardır ve bozulabilir.

-Göz Farı

Göz rengi ile far aynı renk olmamalı mıdır? Aslında bu yanlış bir makyaj değildir. Bazen göz rengi ile aynı renkte far gözleri ön plana çıkarır ve çok güzel durabilir. Mesela kahverengi göz ile kahverengi far mükemmel durmuyor mu?

-Güneş Koruyucu

Makyaj ürünleri UV korumalı olduğu için ayrıyeten güneş kremi kullanmamak da sık yapılan hatalardandır. Makyaj ürünlerinde ki UV koruması sizi güneşten koruyacak seviyede değildir bu yüzden ayrıca güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

-Yoğun Kremler

Yine benimsenilen bir yanlış da yoğun kremlerin daha etkili olduğu üzerinedir. Doğru olan, yağlı cildiniz varsa su bazlı, kuru cildiniz varsa yağ bazlı nemlendirici kullanmanız ve bunları da hafif sürmenizdir. Fazla nemlendirici sürmek gözeneklerinizi tıkayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş