Makyaj Temizliğinde Püf Noktalar

Makyaj temizlemeye gelişi güzel başlamamak gerekir. Makyaj temizliğine başlarken ilk adım olarak makyaj temizleyici kreminizi yüzünüze, boynunuza; iyice ve kalın bir şekilde sürerek yayın. Makyaj temizleyici kreminizi kaliteli seçmeye çalışın çünkü bu krem makyajınızı temizlerken cildinizi de nemlendirmeli ve aynı anda bakım dahi yapmalıdır. Bu makyaj temizliğinde püf noktalar bize kolaylık sağlayacaktır.

Makyaj Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

 • Makyaj temizleyici kreminizi sürdükten sonra alnınızdan başlayın ve burnunuzun başladığı bölgeden itibaren şakaklara doğru dairesel şekildesaçların başladığı bölgeye kadar devam edin. Daha sonrasında dudak üstlerinizden kulakmemesinin olduğu yere kadar temizleyerek sürdürün.
 • Makyaj temizleyici kreminizi sürerken her zaman için yüzünüzün ortasından daireler çizerek sürmelisiniz ki bu şekilde temizleyici kreminiz cildinizin tüm dokularına iyice nüfus eder.
 • Boynunuzu düzgün temizlemek için ise yine aynı şekilde boynunuzun ortasından başlayarak iki yan tarafa doğru temizlik işlemini sürdürün. Makyaj temizliğinden sonra hemen su ile yüz temizleme sabununuza başvurmayın. İlk temizlik işleminden hemen sonra yüzünüzü yumuşak bir havlu kâğıt ile iyice kremden arındırın ve daha sonra ilk önce cildinizi ılık ve sade su ile durulayın.
 • Su ile durulama işleminin ardına cildinizi cilt yapınıza uygun bir yüz sabunu ile köpürterek yıkayın. Daha sonrasında yine ılık su ile tekrar durulayın.
 • En iyi cilt temizliği lifli yüz temizleme süngerleri ile yapılır bu yüzden cildinizi temizleyip yüz sabununuz yardımı ile temizledikten hemen sonra lifli cilt temizleme süngeri ile tekrar cilt sabununuz ile birlikte yüzünüzü temizlemek ve vakit kaybetmeden cilt nemlendiricinizi yüzünüze sürmek muhteşem bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

  Kendinize ve cildinize en uygun temizleyiciyi seçerken yapısına da önem vermelisiniz. Örneğin bazı dermatologlar süt kıvamındaki temizleyicileri önerirken; bazıları da yağ ile suyun karışımından oluşanları tavsiye ediyor. Araştırmalara göre süt kıvamlı temizleyiciler dokusu itibariyle, makyaj kalıntıları ve kirleri, cildin yapısını bozmadan ve aşındırmadan çıkarabilen en iyi temizleyicilerdir. Bunun sebebi de sütün, cildin sebum ve terden oluşan tabakasının içine çok iyi bir şekilde nüfuz edebiliyor olmasıdır.

Makyaj Temizliğinde Püf Noktalar

Cilt Temizlemede Dermatolog Tavsiyeleri

 • Makyajın rahat bir şekilde silmek için temizleme işlemine başlamadan önce saçınızı toplamanızı ya da bir saç bandı takmanızda fayda var. Diğer türlü yüzünüzü su ile yıkarken saçınız size engel olabilir.
 • Eğer vaktiniz kısıtlı değilse, silme işleminden önce buhar banyosu yapmayı denemelisiniz. Bu işlem gözeneklerinizi açarak makyajın daha derinden silinmesine yardımcı olacaktır.
 • Kullanılan makyaj temizleyicisine göre farklı malzemeler kullanmalısınız. Süt temizleyicileri sünger ile krem olanları pamuk ile sabun olanları ise bol su yıkarak uygulamalısınız.
 • Sabun bazlı bir temizleyici kullanıyorsanız, ürünü uyguladıktan sonra birkaç kez bol suyla yüzünüzü yıkamaya özen göstermelisiniz.

Yaşlanmanın etkilerinin en çok görüldüğü yeryüzünde yukarıda belirttiğim makyaj temizliğinde püf noktalaradikkat edildiği takdirde yüzümüz güzelliğini koruyacaktır. Unutmamamız gereken 5 makyaj temizliğinde püf noktalar!

 • Eğer cildinize makyaj yaptıysanız gece yatmadan önce mutlaka temizleyin. Hatta uzmanlar makyaj kalıntılarının gözenekleri tıkayacağı için 2 kere yıkamanızı öneriyor.
 • Cildinizi temizledikten sonra arındırıcı tonikler kullanırsanız gözenekleriniz tamamen açılacaktır. Bu da daha genç görünmenizi sağlayacak unsurlardan biridir.
 • Gece cildinizi temizledikten sonra mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
 • Haftada bir kez mutlaka yüzünüze peeling uygulayın.
 • Makyaj yaptığınız sünger ve fırçaları sık sık yıkamalısınız. Cildinizdeki yağ ve bakterileri fırça hapsettiği için bir sonraki uygulamada bunu tekrar cildinize sürmüş olacaksınız.

Makyaj temizliğinde püf noktalar uygulayarak makyajınızı size özel kılabilir, fark yaratabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş