Kırışıklıklar çok hoş karşılamadığımız en kalıcı yaşlılık işaretleridir. Genellikle yüzde, boyunda, ellerin arkasında görülürler. Kırışıklıkların oluşmasının temel sebebi fibroblast adı verilen bağ dokularının ana hücrelerinde meydana gelen değişikliklerdir. Bağ dokularındaki fibroblast hücrelerinde değişiklik meydana getirecek etmenler ise; yaşlanma, aşırı güneş ışığına maruz kalma, sigara içme, çevre kirliliği, yanlış beslenme, az su tüketimi, ilaçlar, genetik etkenler ve hızlı kilo kaybıdır. Kırışıklıklardan kurtulmak için kadınlar genellikle dermal dolgular, anti-aging kremleri ( yaşlanma karşıtı kremler ), botoks tedavileri ve bunlara benzer kimyasal tedavi yöntemleri deniyorlar. Ama her zaman savunduğumuz bir şey var. Kadınlar bu tip cilt uygulamalarını denemeden önce çözümü mutlaka doğal yollarda aramalılar. İşte bunun için kırışıklıkları yok etmenin yollarını sizin için derledik;

En Etkili Kırışıklık Yok Etme Yolları

1. Süt Tozu

Süt tozunda bol miktarda bulunan laktik asidin ciltteki ölü hücrelerin dökülmesini sağlayan ve cilde esneklik sağlayan elastin ve kolajen üretimini artırıcı yetenekleri olduğu için kırışıklarla savaşmak açısından en etkili yollardan birisidir.

  • 4 yemek kaşığı süt tozu, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı ılık suyu bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve ardından su ile durulayın. Cildi sıkılaştıracak olan bu tarif aynı zamanda içinde bulunan bal sayesinde doğal bir parlaklık da kazandıracaktır.

2. Muz

Muz evde kırışıklarla baş etmenin bir diğer etkili yoludur. Muzu direk olarak ezip püre haline getirerek yüzünüze sürebilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulamanız gerekiyor.

3. Salatalık

Salatalık cilt için harika bir serinletici olmasının yanı sıra cildi yatıştırıp yumuşatmakta da oldukça iyidir. Buzdolabından çıkartılmış salatalıktan dilimlenmiş 2 adet serin salatalık dilimini gözlerinizin üzerine yerleştirin ve bir süre bekletin. Bu işlemi göz çevresinde oluşan kırışıklıkları yok etmek için günce 4-5 kere bu işlemi tekrarlayın.

4. Karpuz

Yaz günlerinde bol bol karpuz tüketmek, vücudun, özellikle de cildin ihtiyacı olan sıvı miktarını karşılamaya yardımcı olacağı için kırışıklıkların oluşmasını yavaşlatacaktır. Bunun yanı sıra karpuz ile 4-5 dakika boyunca cildi ovalamak cildin yenilenmesine ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Kırışıklıkların kaybolması ve yenilerinin oluşmaması için yazın bu işlemi günlük olarak tekrarlayabilirsiniz.

5. Bal

Söz konusu cilt sorunları olunca bu tip listelerde balı görmemeniz imkansız. Basit bir yüz maskesi hazırlamak için balın içine eşit miktarda limon suyu ekleyerek karıştırabilirsiniz. Bu maskeyi yüzünüze iyice yayın ( kırışıklık durumuna göre boynunuza da sürebilirsiniz. ). 10 – 15 dakika sonra ılık su ile durulayın. Cildinizi tazeleyecek olan bu uygulama, cildinizi sıkılaştırmanın yanı sıra bronzluğu da giderici etki gösterir.

6. Pirinç Unu

Bir avuç dolusu pirinci ezip toz haline getirin ve buna 1 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı gül suyu ekleyin. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın ve maskeyi yüzünüze sürün. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

7. Yumurta

Yumurta çok etkili bir kırışıklık önleyicidir. 1 yumurtanın beyazını ayırın ve buna 2 yemek kaşığı gliserin ve bir kaç damla gül suyu ekleyin. Bu karışımı kırışıklıklarınıza sürerek azalmalarını sağlayabilirsiniz.

8. Kayısı

Kayısının içerisinde bol miktarda magnezyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum bulunur. Kayısının bu içeriklerinden faydalanarak cildinizi daha sıkı ve ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz. Ezdiğiniz 2 kayısı ile 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı soğuk süt ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek karıştırın. Ortaya çıkacak maskeyi kırışıklıkların üzerine sürerek 10 dakika bu şekilde bekleyin. 10 dakika sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayarak kırışıklıklarla savaşabilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra mutlaka cildinize kullandığınız nemlendiriciyi uygulamayı unutmayın.

9. Zencefil

Zencefil de kırışıklıklardan hızlıca kurtulmanızı sağlayacak etkili yöntemlerden birisidir. Tek yapmanız gereken sabahları bir miktar balın içerisine bir miktar ezilmiş zencefil ekleyerek bunu tüketmeniz. Kırışıklıklara karşı bir kalkan vazifesi görecektir.

10. Çilek

3-4 adet çileği ezin ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı kırışıklıklara sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere uygulayarak kırışıklıklarla savaşabilirsiniz.

11. Sarımsak

Sarımsak yaşlanma etkisini zayıflatan kusursuz bir doğal nimettir. Sarımsak cildin parlaklığını ve düzlüğünü korumasını sağlar. Günde 2-3 adet sarımsak yemeye özen gösterirseniz kırışıklıkların oluşmadığını ve oluşanların da gerilediğini göreceksiniz.

12. Metal Kaşık

Bir metal kaşığı buzdolabında bir süre soğutun. Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için bu soğuk kaşığı her sabah bir süre göz altlarınızda bekletin.

13. Elma

Elmada bulunan malik asit cilt yaşlanmasını tedavi edici etki gösterir. Bir kaç elma dilimine 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve blender yardımı ile kalın bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza süreceğiniz bu karışımın 20 dakika kalmasına müsaade edin. Daha sonra su ile durulayın.

14. Gül Suyu

Kırışıklıkların üzerine gül suyu solüsyonu sürmek bir başka müthiş doğal tedavi yöntemidir. Eşit miktarda gül suyu, gliserin ve limon suyunu karıştırarak elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve 10 dakika sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günlük olarak tekrar ederek cildin ihtiyacı olan nemi sağlayıp kırışıklıklarla savaşmış olacaksınız.

15. Mercimek

Mercimek kırışıklıkları azaltmanın etkili yollarından birisidir. 1 bardak domates püresine 1 bardak mercimek tozu ekleyerek bir karışım elde edin. Bu karışımı kırışıklıkların üzerine sürün ve 25 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

16. Kahverengi Şeker ve Süt

Bu tarif kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlayacak. Kaynayan sütün içerisine biraz kahverengi şeker ekleyerek iyice karıştırın. Karışım soğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile göz altlarınıza ve diğer kırışıklık olan bölgelere sürün.

17. Sallama Çay

Kullanılmış bir kaç sallama çay poşetini buzdolabında soğumaya bırakın. Daha sonra bu soğumuş çay poşetlerini göz altlarınıza koyarak göz çevrelerinizdeki kırışıkların azaldığını görebilirsiniz.

18. Buz

Soğuk terapi pek çok cilt sorunu için uygulanan bir yöntemdir. Kırışıklıkların üzerini buz küpleri ile ovun. Stresin yatışmasına da yardımcı olacaktır.

19. Üzüm

Çekirdeksiz üzümleri ikiye bölerek bu parçaların sulu kısımları ile yüzünüzü ovalayın. 20 – 25 dakika bu şekilde bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz. Özellikle cildinizde güneştenkaynaklanan zararlara karşı çok iyi bir iyileştirici rolü oynayacaktır.

20. Avokado

Avokado cildin elastikiyetini artırarak cildin sıkılaşmasını sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda da yeşil ve sarı sebzeleri daha çok tüketenlerde daha az kırışıklık oluştuğu gözlemlenmiştir. Avokadoyu ezerek püre haline getirip yüzünüze özellikle kırışıklıkların üstüne sürebilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra soğuk su ile durulamanız gerekiyor. Cildinizi hem nemlendirmek hem de beslemek için bu pürenin yanına muz püresi de ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş