Kilo Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Hepimizin metabolizma hızı parmak izimiz gibi birbirimizden farklıdır. Bu nedenle her diyet sizi zayıflama yoluna götürmez. Diyet yapılmak isteniyorsa kiloya göre diyet olarak düşünülmelidir ve kişiye özeldir. Metabolik hızınıza, aktivite oranınıza, öğün düzeninize, yaşınıza ve vücudunuzdaki yağ, kas oranına göre diyetiniz düzenlenmelidir. Metabolizmayı yavaşlatan en önemli sebeplerden birisi yaştır. Her 10 yıllık dönemde metabolizma hızımız  %5 yavaşlamaktadır. Bu durum kadınları menopoza girdikten sonra daha çok etkilemektedir. Metabolizmayı yavaşlatan ikinci en önemli sebep kas kitlesinin düşük olmasıdır, eğer spor yapmıyorsanız ve hareketsiz bir yaşama sahipseniz metabolizmanızın yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır. Sporcuların ve erkeklerin metabolizmalarının hızlı olmasının sebebi kas kitlelerin yüksek olmasıdır. Tiroit hormonlarının yetersiz çalışması, insülin direnci, yumurtalık kistleri ve diğer hormonal problemler de kilo veriminizi etkileyen sebepler arasında olabilir. Bu yüzden diyet  yapmaya başlamadan önce kan tahlili yaptırmayı ihmal etmeyin.

Ä°lgili resim

Kiloya göre diyet yaparken metabolizmanızı hızlandırıp kilo veriminizi kolaylaştırmak için;

  • Öğün atlamadan beslenin. Her gün 3 ana 3 ara öğün tüketin. Öğünlerinizin arasında 3 saati geçirmemeye özen gösterin. Bu sayede hem kan şekeriniz dengelenecek hem de metabolizmanız hızlanacak.
  • Her gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapın. Böylece yağsız kas kitlenizi arttırarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Çünkü siz kahvaltı yaptığınızda vücut uyandığınızı fark eder ve metabolizmanız çalışmaya başlar.
  • Basit karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız ve proteini az tüketiyorsanız metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Her öğünde protein kaynağı tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Gün içinde fazla miktarda tüketilen çay, kahve, asitli içecekler hem su yerine geçmez hem de su kaybınızı arttırır. Bu nedenle günde 2-2,5 lt su tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Yapılan çalışmalar gösteriyor ki yeşil çay içerdiği kateşinler sayesinde hem kanserden koruyucu etkiye sahip hem de metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı oluyor. Günde 2 fincan yeşil çay antioksidan etki göstererek yaşlanmanızı da yavaşlatır.
  • Metabolizmanın hızlanmasında düzenli bir uyku çok önemli. Günde 7 -8 saat uyumaya özen gösterin.

Diyetisyen Tuğçe Sert

Paylaş