Yürüyüş, kardiyo egzersizleri yapın

Birçok kişi, kilo vermeye başlamak için sıkı bir egzersiz rutinine geçmeleri gerektiğine inanıyor.

Farklı türdeki etkinlikler, sıkılaşıp şekle girmeye çalışırken önemli olsa da, yürüyüş yapmak kalori yakmak için mükemmel ve kolay bir yoldur.

Aslında, günde sadece 30 dakika yürüyerek bile kilo vermek mümkündür.

Ayrıca yürüyüş, günün her saatinde hem açık havada hem da kapalı bir yerde yapabileceğiniz çok eğlenceli bir etkinliktir.

Ağırlık çalışmaları yapın

Her ne kadar tempolu yürüyüş, koşma ve bisiklete binme gibi aerobik (kardiyo) egzersizleri kilo vermek için mükemmel egzersizler olsa da, çoğu insan bu rutin egzersizlere dedike olur ve bu rutine hiç kuvvet egzersizi eklemez.

Spor salonu rutininize ağırlık eklemek, daha fazla kas yapmanıza ve tüm vücudunuzu kolayca şekle sokmanıza yardımcı olabilir.

Dahası, bilimsel çalışmalar ağırlık çalışmalarının kilo vermeye yardımcı olduğunu, spordan sonra dinlenirken bile kilo yakmaya devam ettiğini göstermektedir.

Spor arkadaşı edinin

Eğer spora giderken ya da egzersiz yaparken belirlediğiniz programa uymakta güçlük çekiyorsanız kendinize bir spor arkadaşı bulun.

Bilimsel çalışmalar, bir arkadaşıyla spora giden kişilerin yalnız başına egzersiz yapan kişilerden daha fazla kilo verme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda spora bir arkadaşı ile gidenler yalnız gidenlere göre çok daha uzun süre spor programlarına sadık kalır.

Ayrıca, aynı sağlık ve sağlıklı yaşam hedeflerine sahip bir arkadaş veya aile üyesine sahip olmak, aynı zamanda eğlenirken motive olmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç

Kilo vermek için ne yemeliyiz, ne yapmalıyız, kaç kalori almalıyız sorularının onlarca cevabı olabilir.

Kilo vermek için birçok yol olsa da, yaşam boyu takip edebileceğiniz sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı bulmak, uzun süreli ve devamlı zayıflamanın en doğru yöntemidir.

Popüler diyetler  hızlı zayıflama imkanı sunsa da  çoğu zaman sağlıksızdır ve ihtiyacı olan besinleri ve kalorileri vücuttan mahrum ederler. Bu da çoğu insanın kilo verme hedeflerine ulaştıktan sonra sağlıksız alışkanlıklara dönmesine neden olur.

Daha aktif olmak, tüm yiyeceklere odaklanmak, işlenmiş şekeri kesmek ve kendinize zaman ayırmak, daha sağlıklı ve mutlu olmak için sadece birkaç yoldur.

Unutmayın, önemli olan kilo vermek değil, uzun vadeli  sürdürebileceğiniz, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinebilmektir..

10 kilo vermek istiyorum ya da 20 kilo vermek için ne yapmalıyım gibi fikirlerden ziyade, uzman diyetisyen tavsiyeleri ile olmanız vermeniz gereken kiloyu belirleyin. Hangi kiloya ne kadar zamanda ulaşmanız gerektiğine karar verdikten sonra kilo verdiren yiyecekler, egzersizler ve beslenme alışkanlıkları ile adım adım hedefinize ulaşın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş