Saç dökülmesi kadınların en büyük kabuslarından biri. 3 kadından 1'inin yaşadığı bu sorun, hormonlarda yaşanan değişiklik sebebiyle menopoz sonrası daha da artabiliyor. Saç dökülmesi yaşayan kadınların psikolojisinin de erkeklerden daha fazla etkilendiği bir gerçek! Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir? Saç dökülmesi tedavisi var mı? Saç dökülmesine karşı çözüm var mı? Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran konu hakkında önemli bilgiler verdi

Erkek tipi saç dökülmesine kadında da, erkekte de 'androjenik alopesi' denir. Erkekte saç dökülmesi genelde şakaklardan başlar, önden bakıldığında karakteristik 'M' görüntüsü oluşur, tepeler seyrekleşir ve genelde kelliğe doğru ilerler. Kadınlarda saçların incelemesiyle başlayıp tepede seyrelmeler devam eder ve saç çizgisinde gerileme genelde görülmez, kellik de görülmez.

Saç Dökülme

 

Saç dökülmesi sebepleri nelerdir? 

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok nedeni var; hastalıklar, hormonal düzensizlikler, ilaç kullanımı, fiziksel psikolojik stres ve genetik yatkınlıklar gibi...Eğer saçlarınızda bir anormallik fark ediyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Saç Dökülme

Hormonları doğru değerlendirmek gerekiyor 

'Androjenik alopesi' ismini androjenlerden alır, bu hormonlar her iki cinste de benzer görevler yapar. Cinsel istek ve kılların gelişimi ile ilgilidir. Overlerde, hipofiz bezinde ya da böbreküstü bezindeki anormal üretim bu durumu etkileyecektir, artmış androjen aktivitesinin kellikle ilişkili olduğunu biliyoruz. Erkeklerde hormonal durumu değerlendirmek kadınlara göre daha kolay. Ancak kadında da androjen aktivitesini görmek gerekir.

Saç Dökülme

Kadınlarda kaç tip saç dökülmesi görülür? 

Kadınlardaki saç dökülmesini 'Ludwig Sınıflaması' ile 3 tipe ayırırız. Tip 1 dökülmede, saçlardaki azalma saça şekil verilerek kamufle edilebilir. Tip 2 dökülme, orta hat çizgisinde önemli bir azalma olur. Tip 3 dökülme, başın tepesinde saç derisi artık görünür hale gelmiştir.

Saç Dökülme

Saçları güçlendiren yöntemler 

Saçı güçlendirmek için kullanılan şampuandan besin takviyelerine kadar doktorunuzun önerisini almanızda fayda var. Saç mezoterapisi, saça özel kokteyller, saç aşısı, PRP gibi uygulamalar saç tedavilerinin önemli kısmını oluşturur. Saç dökülmesinin tedavisinde öncelikle sorunu tespit etmek önemli. Altta yatan sebepleri kontrol altına alındıktan sonra kadınlarda yapılan saç ekimi işlemleri de çok başarılı oluyor.

Paylaş