Islak veya Nemli Saçla Uyumak

Bazı sorularda ciddi anlamda bilgi kirliliği bulunmaktadır. Özellikle internet üzerinde yer alan bilgilere göz attığımız zaman karmaşık pek çok cevabın olduğunu söyleyebiliriz. Islak saçla uyumakta bunlar arasında yer alıyor.

Üstelik son zamanlarda yapılan araştırmalar bakteri oluşumlarının ıslak saçta daha yüksek olduğunu ve sırf bu sebepten bile dikkat edilmesi gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Öncelikle bakteri konusuna açıklık getirelim! Pek çok bakteri türü için bulunmaz nimet olan nem ıslak saçla uyumanız durumunda uygun ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Kesinleşmemekle birlikte bakteriyel enfeksiyonların bir kısmının da ıslak saçta oluşanlara bağlayabiliriz.

Islak Saçla Uyumanın Zararları

Bakteri çoğunlukla tahmin edilebilen zararlar arasında yer aldığı için daha farklı konu başlıklarının da altını çizmek istiyoruz. Islak saçla uyumayı alışkanlık haline getiren kişilerde enfeksiyonların dışında mantaroluşumunun da olabileceğini söyleyebiliriz. Tüm bunların ötesinde saçkıran, kepek ve kaşıntının da oluşmaya başlayabileceğini söyleyebiliriz. Görüldüğü gibi ıslak saçla uyumanın pek çok tahmin edilemeyen zararı bulunmaktadır.

Büyüklerin dediği “ıslak saçla uyuma hasta olursun” sözünün arkasında ciddi bir bakteriyel enfeksiyon ve mantar rahatsızlığı bulunduğunu şimdi daha net bir şekilde görebiliyoruz. Bunu ıslak saçla uyumanın solunum yolu hastalıklarını tetiklemesi ile görmek mümkün olabiliyor. .

Islak Saçla Uyumanın Zararları

Islak Saçla Uyumak Baş Ağrısı Yapar mı?

Bu konu hakkında çok fazla yorum olduğunu söyleyebilirim. Net bir bilgiye rastlamamakla beraber ıslak saçla uyuyan ve sabahları başı ağrıyan pek çok insan olduğunu söyleyebiliriz. Islak saçla uyuduğunuz zaman soğuk havalarda akşam vakitlerinde havanın birden soğuduğunu düşünürsek neme bağlı olarak başınız üşüyecek ve ağrı yapmaya başlayacaktır.

Peki ama ne yapmalı?

Öncelikle ıslak saçla uyumaktan vazgeçmeniz gerekmektedir. İmkanınız varsa kış aylarında erken vakitte duş alarak saçınızı kurutmalı yada yaz aylarında sabahtan duş alarak saçınızın ıslak ve nemli olduğu zamanlarda ayakta kalmaya gayret gösterebilirsiniz. Bu sayede siz ayaktayken hava alan saçınız herhangi bir rahatsızlığa zemin hazırlamaksızın rahat edecektir.

Islak Saçla Uyumanın Zararları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş