Kilo vermek için diyet ve egzersiz programınızı iki bölüm olarak düşünebilirsiniz. Birinci bölümü hızlı kilo verme dönemi, ikinci bölümü ise sıkılaşma ve verilen kiloları koruma dönemi olarak düşünebilirsiniz.

Kilo vermek için diyet olmazsa olmazdır. Bunu ölümcül ve uzun saatler süren açlık olarak düşünmeyin. Beslenmenizde yapacağınız temel değişiklikler ile oldukça sağlıklı bir  kilo verme diyeti oluşturabilirsiniz.

Kısa sürede hızla yağ yakıp sonrasında koruma programına geçebilmek için aşağıdaki örnek diyet programından ilham alabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermenin Püf Noktaları

1. Bol lifli gıdaları tüketin

Lif;  sebze, meyve, fasulye ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere tüm sağlıklı gıdalarda bulunur.

Bazı araştırmalar sadece bol lifli gıda tüketiminin bile kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Salatalarınıza fasülye ekleyerek ya da kahvaltıda yulaf yiyerek, lif bakımından zengin olan  zayıflamak için diyet programı oluşturabilirsiniz.

2. İşlenmiş şekerden uzak durun

Şeker, özellikle şekerli içeceklerden alınan beyaz şeker, kilo almaya, şeker hastalığına ve çeşitli kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Ayrıca, çok fazla şeker içeren tatlı içecekler ve yiyecekler, vücudun ihtiyacı olan sağlıklı besinler açısından çok fakirdir.

Sadece işlenmiş şekerden uzak durmak bile, kilo vermeniz için gerekli kalori alım miktarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır..

Sağlıklı ve organik etiketi olan yiyeceklerin bile çok fazla şeker içeren yiyecekler olabileceğini unutmamak lazım. Bu sebeple tüm paketli gıdaların etiketlerini mutlaka çok dikkatli bir şekilde okuyun.

3. Beslenmenizde sağlıklı yağlara yer açın

Yağ, kilo vermek için yapılması gerekenlerden ilki olarak kabul edilir. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Kilo vermek için diyet listesi yapılırken bu listede sağlıklı yağlardan belirli bir miktar olmasına özen gösterilmelidir.

Bir çok çalışmada zeytinyağı, avokado ve fındık gibi besleyici gıda yağlarının  diyetin bir parçası olması, kilo vermeye yardımcı olmuştur.

Dahası, sağlıklı yağlar daha uzun süre tok kalmanızı ve gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlar.

4. Bol proteinli kahvaltılar yapın

Kahvaltıda yumurta gibi bol proteinli yiyecekler tüketmenin, kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yumurtalı sebzeli doyurucu bir omlet ile güne başlayarak zayıflamak için ilk adımı atabilirsiniz.

Sabahları artan protein alımları, sağlıksız atıştırmalıklardan kaçınmanızı ve gün içerisinde sık sık acıkmamanızı sağlar.

5. Kalorili içeceklerden uzak durun

Çoğu kişi kola, fanta gibi şekerli içeceklerden uzak durmak gerektiğini biliyor. Ancak sporcu içecekleri gibi bazı farklı içeceklerin ne kadar şekerli ve yüksek kalorili olduğunun hala farkında değil.

Sporcu içecekleri, aromalı sular, kahveli ve şekerli içecekler içerisindeki katkı maddeleri sebebiyle çok sağlıksız ve yüksek kalorilidir.

Genellikle sağlıklı bir içecek olarak kabul edilen meyve suları bile, aşırı miktarda şeker almanıza neden olur.

Gün boyunca aldığınız kalori miktarını azaltmak için bol bol su için.

6. Bol bol su için

Gün boyunca yeteri kadar su içmek genel olarak sağlık için önemlidir. Ayrıca kilo vermenize ya da sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olabilir

9,500’den fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, bol su içen kişilerin obez olma ihtimalinin su içmeyen kişilere göre çok daha düşük olduğu görülmüştür.

Dahası, yemeklerden önce su içen insanların daha az kalori aldıkları bilinmektedir.

7. İşlenmiş karbonhidratlardan uzak durun

İşlenmiş karbonhidratların içerisindeki lif gibi değerli besin maddeleri çıkarılmıştır. İçerisinde bol bol şeker ve yararsız tahıllar kalmıştır. Beyaz unla yapılan tüm ekmek, makarna türü gıdalar işlenmiş karbonhidrat ürünleridir.

Lif bakımından fakir bu karbonhidratlar çok çabuk sindirilir, kısa bir süre içerisinde acıkmanıza neden olur.

Bunların yerine yulaf, kinoa ve arpa gibi tam tahılları veya havuç, patates gibi sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Bu yiyecekler işlenmiş karbonhidratlara göre çok daha uzun süre tok kalmanıza ve az kalori almanıza neden olacak.

8. Doğal ve basit yiyecekleri tüketin

Vücudunuza ne aldığınızı anlayabilmeniz için doğal, sade, içeriğinde en az çeşitte madde bulunan yiyecekleri tüketmeye çalışın.

İçeriğinde birçok bileşen olmayan yiyecekler sağlık için en faydalı yiyeceklerdir.

İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz gıdalar sağlıksız, lezzetli ancak muhtemelen çok kalorili kilo aldırıcı yiyeceklerdir.

9. Bol bol sebze yiyin

Sebzeler lif doludur, besleyici ve sağlıklıdır.

Dahası, bol sebze tüketimi kilo vermek için oldukça etkilidir.

Yapılan çalışmalar herhangi bir öğünden önce salata yemenin daha az yemek yemeğe ve sonuç olarak da kilo vermeye neden olduğunu göstermiştir.

Ek olarak, gün boyunca sebzeleri doldurmak, sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir ve kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir.

10. Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durun

Sağlıksız yiyeceklerle hazırlanan atıştırmalıklar kilo almanıza neden olur.
Kilo vermek için ya da var olan kilonuzu korumak için evinizde, iş yerinizde, arabanızda sağlıklı atıştırmalıkların etrafınızda olması gerekir.
Örneğin arabanızda şekerli gevrekler ya da çikolatalar yerine tam tahıllı şekersiz atıştırmalıkların, buzdolabınızda meyvelerin olması ani açlık krizlerinde sizi şişmanlamaktan kurtarır.

Evde Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermek için motivasyon oldukça önemlidir. Zayıflama önerileri evde de dışarıda da aynıdır. Ancak ev içerisinde beslenmenize dikkat etmenin yanında özen gösterebileceğiniz bir kaç nokta daha vardır.

Dikkat dağıtıcıları en aza indirin

TV’nizin veya bilgisayarınızın önünde yemek yemek ne kadar eğlenceli olsa da, bu sırada ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi anlayamazsınız. Sonuçta da normalden daha fazla kalori alırsınız.

Yemek masasında yemek yemek dikkatinizin dağılmasını, daha az yemenizi ve kilo vermenizi sağlıyor. Ayrıca bu zaman zarfında sevdikleriniz ile de iletişim kurma şansı yakalayabilirsiniz.

Kilo vermek için yapılması gereken ilk şey, yemek yerken akıllı telefonlardan, televizyondan ve bilgisayarlardan uzak durmak.

Evde kilo vermek için yemek yapın

Evde daha fazla yemek pişirmenin kilo vermeyi ve sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiği bilinmektedir.

Restoranlarda diyetinize uygun yiyecekler seçmek, evde daha çok ve sağlıklı yemekler yapmak kilo vermek için evde uygulanabilecek en etkili yöntemdir.

Paylaş