Kusursuz bir yüz görünümü kusursuz makyajdan geçer. En kusursuz makyaja sahip olmak içinse önce yüzünüzü tanımanız gerekir. Pek çok yüz tipi vardır: oval, yuvarlak, kare, uzun… Kendi yüz şeklinize göre yapacağınız makyaj, yüzünüzde ön plana çıkarılması gereken noktaları vurgulayacak, kusurlarınızı daha iyi bir şekilde kapatacaktır. Bu yüzden hangi yüze nasıl makyaj yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Gelelim yüz şekline göre makyaj tavsiyelerine!

Oval Yüz Şekline Makyaj 

Oval yüz, herkes tarafından da bilindiği gibi en ideal yüz şeklidir. Makyaj yapılırken aslında bütün amaç hali hazırdaki yüzü oval bir yüze benzetmeye çalışmaktır. Bu yüzden hangi yüze nasıl makyaj yapılacağını konusunda en az endişelenmesi gereken insanlar oval yüzlü insanlardır. Oval bir yüze sahipseniz çok şanslısınız ancak yine de makyaj yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Oval yüze yapılan makyaj aslında küçük gölge hareketleriyle yüzdeki noktaların yerlerini değiştirmektir. Mesela göz bölgeniz biraz yukardaysa onu yuvarlak gölge hamleleriyle aşağı çekersiniz. Allıkla elmacık kemiklerini ortaya çıkarır, kusurlu bölgeleri rötuşlarsınız. Oval bir yüze sahipseniz, kesinlikle ama kesinlikle sert, köşeli hareketlerle makyaj yapmaktan kaçınmalısınız.

Hangi Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Uzun Yüz Şekline Makyaj

Uzun yüz, yüz eninin yüz boyundan daha kısa olduğu yüz şeklidir. Dikdörtgen yüz olarak da kullanılıyordur bu yüz şekli. Bu yüz tipinde önemli olan; uzun yüz köşelerini daha kısa bir hale getirmeye çalışırken, onları yuvarlak bir şekilde keserek oval yüz tipine ulaşmaya çalışmaktır. Bunu yaparken yüzde fazla olan uzunluklar gölgelerle toparlanır, rötuşlanır. Gerekirse üst dudak ve alt dudak arasında küçük ton farkları oluşturarak; yüzünüzün hangi tarafı daha uzunsa, o tarafa daha açık bir ton kullanılabilir. Ayrıca kaş ve göz çevrenizi boyarken düz, yatay ve dudağınıza paralel çizgiler kullanmalısınız çünkü bu çizgiler yüzünüzün daha enli görünmesini sağlayacaktır.

Hangi Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Yuvarlak Yüz Şekline Makyaj

Yüz uzunluğunun ve eninin birbirine yakın, çene ile alnın dar ve yuvarlak olduğu yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde yanaklar oldukça belirgin bir öneme sahiptir. Bu yüzden allığınızı nasıl bir şekilde yüzünüze sürdüğünüzü çok önemlidir. Makyaj yaparken yüzünüzün yuvarlaklığını biraz kırmak için elmacık kemiklerinizi belirginleştirmeli, makyajın canlı renklerini daha çok yüzünüzün iç bölgelerinde kullanmalısınız. Mesela canlı ve parlak bir ruj, koyu tonlarda kullanılan gölgeler yüzünüz için ideal olacaktır. Ayrıca makyajla gözlerinizi biraz daha yukarı kaldırmak da yüzünüzü ovalliğe daha çok yaklaştıracaktır.
Hangi Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Kare Yüz Şekline Makyaj

 Kare yüz zor bir yüz tipidir bu yüzden hangi yüze nasıl makyaj yapılacağını bilmek belki de en çok kare yüzlere yarayacaktır. Yüz uzunluğunun ve eninin eşit olduğu, sert köşeli yüz şeklidir. Bu yüz şekillerinde saç çizgisi geniş, çene köşelidir. Kare bir yüzünüz varsa makyajınıza yüzünüzün dışından başlamalısınız. Kare yüzlerde alın köşeleri çıkık ve sivri olduğu için yüzün bu bölümlerini koyu renk tonlarla rötuşlamalı, sivrilikleri yok etmelisiniz. Yüzünüzün kenarlarından çenenize kadar inecek olan gölgeleme yöntemleriyle de yüzünüzün keskinliği ortadan kalkacaktır. Ayrıca kare yüz şekline sahip kişilerin yüz içinde parlak, hafif ve açık tonlar kullanması da yüzlerini daha yumuşak bir hale getirecektir.

Hangi Yüze Nasıl Makyaj Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş