Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Herkesin heyecanla beklediği yaz mevsimi geldi çattı. Deniz, güneş, havuz ile dolu günler artık kapımızda. Bronz bir tene sahip olmak isteyenler, en konforlu şezlonglarda güneşlenmek için şimdiden sabırsızlanıyor. Her şey iyi, güzel de güneşlenme sonrası ciltlerde oluşan lekelere ne demeli? Siz de “Yaz güneşi olmadan asla” diyor ama güneş lekeleri ile nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, işte size birkaç tüyo!

SPF Kremleri Kullanmayı İhmal Etmeyin

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Koruma faktörlü krem kullanarak bronzlaşmayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. UV ışınları artık o kadar hırçın ki ne yaparsanız yapın bronzlaşmamanıza imkan yok. O yüzden SPF kremler kullanarak sağlıklı bir bronzlaşmaya ulaşmak sizin için en iyisi olacak. Hatta sadece güneşlenirken değil, evden çıktığınız her zaman özellikle yüzünüze SPF kremleri sürerek güneş ışınlarına karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

SPF Makyaj Ürünlerini Tercih Edin

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Yazın zaten ağır bir makyaj yapmak cildinizi gereğinden daha fazla yoracaktır. O yüzden sıcak yaz günlerinde makyajınızı yaparken SPF katkılı ürünler kullanmaya dikkat edin. Bu sayede hem cildinize fazla yüklenmemiş olursunuz hem de lekeler oluşmasını önlersiniz.

Güneşe Çıkış Saatinize Dikkat Edin

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Özellikle güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatlerde yani 10:00 ile 15:00 arasında güneşe çıkmamaya özen gösterin. Eğer güneşin dik açıyla teninize değdiği bu saatlerde güneşe çıkacaksanız, gölgede durmaya ve mutlaka koruyucu faktörlü kremler sürmeye dikkat edin.

Giydiklerinizle de Kendinizi Koruyabilirsiniz

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Güneşin kavurduğu günlerde UPF (Ultraviyole koruma faktörlü) mayolar giymeye özen gösterin. Yaz günlerinde koyu renkli kıyafetler yerine açık renkler giymeyi tercih edin. Uzun kollu keten gömlekler de omuzlarınızı güneşten koruyacaktır.

Dudaklarınızı Korumayı Unutmayın

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Tıpkı yüzünüz ve vücudunuz gibi dudaklarınızın da güneşin dik açılarına maruz kaldığını unutmayın. Yaz günlerinde dudaklarınızı sık sık nemlendirin. SPF içeren dudak nemlendirme rujlarından sürerek, dudaklarınızda ve dudak üstünüzde oluşabilecek lekelenmelere karşı önlem alabilirsiniz.

Gözlüksüz Sokağa Çıkmayın

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan göz çevrenizi takacağınız güneş gözlükleri ile koruma altına alın. Tercihinizi UV korumalı camlara sahip olan güneş gözlüklerinden yana kullanmaya dikkat edin. Gözlük kullanımının yanı sıra yüzünüze gölge düşürecek olan şapkalardan da destek alarak yüz bölgenizi koruma altına alabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapmalı?

Yeme alışkanlıklarınız, güneşin vücudunuzdaki etkisini de değiştirebiliyor. Bol bol C ve E vitamin deposu meyve ve sebzeler yiyerek kendinizi güneş ışınlarına karşı koruyabilirsiniz. Havuç, tatlı patates, ıspanak gibi besinler tüketerek siz de cildinizde oluşacak olan lekeleri önleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş