Göz Altı Morluklarınızdan Kurtulun

Göz altı morlukları genç yaşlı, kadın erkek her bireyde meydana gelebilen bir sorundur ve oldukça can sıkıcıdır. Peki bu morluklar neden olur, onlardan kurtulmanın yolu var mıdır gelin beraber inceleyelim.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

Uykusuzluk ve yorgunluk göz altı morluklarının oluşmasındaki en büyük etkenlerdendir. Yorgun bir vücut, solgun bir cilt ve torbalanmış ve morarmış göz altları demektir.

Vücudumuzda, vücudu güneş ışınlarından koruma görevi ile bulunan melanin maddesi, cildin güneş ile fazla temasında melanin seviyesinde oluşan dengesizlikler göz altlarına morluklara neden olmaktadır. Melanin seviyesi arttıkça, morluklar da eşit oranda artmaktadır.

Beslenme vücudun her noktasında olduğu gibi göz altlarında da oldukça etkilidir. Yeterli seviyede besin alamayan kişilerde göz altı morluklarına sıkça rastlanmaktadır.

Aşırı tuz tüketimi, tüm vücuda olduğu gibi cilde de kötü etkiler bırakmaktadır. Göz altı morluklarının en önemli nedenlerinden bir tanesi gereğinden fazla tuz tüketimidir.

Vücudun yeteri kadar su alamaması da göz altı morluklarının oluşmasına davetiye çıkaran etkenlerdendir.

Tüm bu etkenlerin dışında bazı kişilerin cilt yapısından ya da kemik yapısından kaynaklı göz altı morlukları var olabilir. Örneğin, elmacık kemikleri çıkık olan kişilerin göz çukurları derin olur ve elmacık kemiklerinin gölgesi göz altı morluğu gibi görünür. Bununla birlikte kişinin cilt tonundan kaynaklı göz altı morlukları da var olabilmektedir.

Göz Altı Morluklarınızdan Kurtulun

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

Göz altı morlukları eğer ki cilt yapısı ya da kemik yapısı ile ilgili bir problem değilse geçmesi olasıdır. Bunun için evde uygulanabilecek basit birkaç yöntem yeterli olacaktır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

*Bol su tüketimi: %70’ i sudan oluşan vücudumuzun en önemli ilacı doğal olarak sudur. Bol su tüketimi ile toksinlerden arınmak ve sağlıklı, parlak, genç bir cilde sahip olmak mümkündür. Bu sayede göz altı morluklarından kurtulmak için de en büyük adım atılmış olur.

*Düzenli beslenme: Sağlıklı yiyecekler tüketmek ve zararlı maddelerden (tütün ürünleri, alkol vb.) uzak durmak göz altı morluklarının büyük oranda yok olması sağlamaktadır.

*Cilt temizliği: Özellikle ciltte uzun süre kalan makyaj ürünleri, cildin her noktasına büyük zararlar vermektedir. Bu nedenle cildi makyajdan arındırmak ve bol su ile yıkamak çok önemlidir.

*Buhar banyosu: Kaynamış suyu bir leğene koymak vesilesi ile kolaylıkla uygulanan bu yöntem, cildin nem dengesini korumada, dolaylı olarak göz altı morluklarından kurtulma da büyük etkiler göstermektedir.

*Çay torbası: Sallama çay hemen hepimizin evinde yer almaktadır. İçilmiş sallama çayın torbalarını göz üzerinde 10 dakika süre ile bekletmek morlukları yok etmede birebirdir.

Göz Altı Morluklarını Yok Etmek İçin Makyaj Tavsiyesi

Göz altlarında var olan morlukları kapatmak için beyaz kapatıcı kullanımı çok yaygın olarak uygulanan bir hatadır. Kapatıcı elbette gereklidir ancak cilt tonu ile uyumlu olması şartı ile.

Göz altı morluklarını kapatmak için öncelikle baz uygulanması şarttır. Bununla birlikte morun zıt renginin turuncu olduğu göz önüne alındığında kapatıcı uygulanan göz altlarına turuncu ya da şeftali tonlarında far uygulaması, göz yanılgısına neden olarak, morlukların görünmez olmasını sağlar. Hemen arkasından uygulanan cilt tonu ile uyumlu kapatıcı ile morlukların tamamen yok olduğunu fark edeceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş