Modern insanın korkulu rüyası haline dönüşen fazla kilolar hem sağlık hem de estetik bir görünüm açısından kabul edilebilir değil. Fit ve iyi bir görünüme sahip olmayı arzulasak da yaşam stilimizin aşırı hareketsiz olması ve işlenmiş gıdalara duyulan ilgi nedeniyle fazlalıklardan kurtulmak mümkün olmuyor. Hayat boyu sağlık ve fit bir görünüm kazanmak için yaşam stili ve alışkanlıklar üzerinde birtakım değişiklikler yapma konusunda inatçı tavır takınmak çok önemli. Çünkü belirli zaman dilimi içerisine hapsedilen diyetlerle kilo verip, daha sonra yeniden kilo alınması ve ardından yeniden planlanan bir diyet sonucu bölgesel yağlanmalardan kurtulmak oldukça güçleşiyor. Onca diyet programına ve çabaya rağmen özellikle göbek kısmındaki yağlanmaya karşı olumlu sonucun alınamaması sizi mutsuz etmesin.

Asla mutsuz bir kadın olmayın…

Bugünün modern insanının kafaya en çok taktığı durumlardan biri fiziksel görünümüdür. Psikolojik sorun yaratacak kadar önemsenilen fiziksel özelliklerin çok iyi olması gerektiğine yönelik bir zorunluluk söz konusu değildir. Bu nedenle üzülmeye ve mutsuz olmaya asla gerek yok. Hele ki çözümün olduğu yerde boşa dövünmek hayatı kaçırmak demek. Önce sağlıklı bir vücuda sahip olmaya önem vermeliyiz. Zaten bunun farkında olarak yaşadıkça fit bir vücuda sahip olma hayali veya tutkusu da kendiliğinden gerçekleşiyor.

Başlıyoruz…

Göbek eritmenin yolu

Göbek eritmek için çok fazla şeye ihtiyacınız olmayacak. Sadece kararlılık ve planlı çalışmaktan asla bıkmayacak bir sabır.

Bunlara sahip biri için göbek eritme süreci çok başarılı geçer ve olumlu sonucun ardından ikinci bir göbek sendromu yaşanmaz.

Göbek Eritme

  1. Göbek eritme için doğru beslenme yöntemi

Beslenmek, önemli ancak göbekten kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek elbette ki yetmeyecek. Doğru beslenme ile yağların depo edildiği alanları kontrol altına almak kısmen mümkündür. Bu nedenle beslenme sıklığı, alınan kalori değerlerine dikkat edilmesi şart.

Bu hususta yerine getirmeniz gereken ödeviniz şudur: öncelikle günlük almanız gereken kalori miktarını belirlemelisiniz. Bunun için “günlük kalori hesaplayıcı” aygıtları kullanmanı tavsiye ederim. Sonrasında ise, alman gereken kalorinin yüzde 15 karbonhidrat, yüzde 60 yağ, yüzde 25 protein olacak şekilde planlayın. Bunu ayarlamak adına “makro kalori planlayıcı” uygulamalardan yararlanılabilir. Son olarak da, beslenme sıklığını ayarlamak önemli. 16 saat bir şey yemeyip, almanız gereken kaloriyi geri kalan 8 saatlik dilimde tüketmelisiniz.

16 saat bir şey yemeden durulur mu demeyin, bu konuda yapılan araştırma sonucu şu: gün içerisinde alınan öğünler arasındaki makas uzun olursa vücut fonksiyonları da daha sağlıklı çalışma eğilimi gösterir. Bunu hayat tarzı haline getirebilmek önemli tabi. Oruç hakkında yapılan araştırmalar da hemen hemen aynı: Vücudun toksinlerinden arınması, yenilenmesi, dinlenmesi ve düzenli çalışması şeklinde özetlenilebilir.

  1. Neleri tüketmelisin, ya da neleri tüketmekten kaçınmalısın?

Beslenmenin içeriğinin nasıl olacağına dikkat edilmesi de göbek eritme sürecinin başarısına önemli ölçüde katkı sunar. Bu bakımdan tüketmemeye özen gösterilmesi lazım olan gıdaları şu şekilde sınıflamak mümkün: işlenmiş hazır gıdalar, trans yağ içerikli ürünler, gazlı ve şekerli her türlü meşrubat, aşırı şekerli olan meyveler, basit yapılı karbonhidrata sahip tahıllar…

Tüketilmesinde asla bir problem olmayacak, aksine yarar sağlayacak gıda sınıfı şöyle: sebze suları, düşük şekerli meyveler, yüksek protein içeren gıdalar, sağlıklı yağdan yapılan yemekler, sebze ve yeşillikler, lifli gıdalar…

Basit karbonhidratlardan kaçınmak çok önemli. Çünkü bölgesel yağlanmaya neden olur. Kan şekerini hızla yükseltir ve insülin direnci oluşturur. Bu da, aşırı kilo alımına sebebiyet verir. İşlenmiş tüm gıdaların içerisinde basit yapılı karbonhidrat yer alır.

Sanılanın aksine yağ tüketmek kalp ve damar hastalığına neden olmaz. Sağlıklı yağlar, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına katkı sağlar. Balık yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı tüketilmesi gereken yağlar arasında. Trans yağlardan uzak durulmalı ve çiçek tohumlarının işlenmesiyle elde edilen ayçiçeği yağı gibi ürünlerden kaçınılması lazım.

Proteinli gıdaları tüketmek kalori dengesi açısından ideal bir seviyenin yakalanmasını mümkün hale getirir. Balık ve kırmızı et, tüketilmesi gereken proteinli besinler arasında. Ayrıca proteinli besinleri tüketmek kan şekeri kontrolünün de sağlanmasında yardımcı olur.

  1. Göbek eritmek için spor yapmak şart.

Beslenme planı safhasından sonra en önemli husus, spor… Göbek eritmek için klasik karın egzersizleri yapılması gerekir tarzı pasajları unutun. Çünkü göbek eritme için klasik karın egzersizleri, mesela mekik çekmek bir çözüm sunmaz. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bölgesel yağlanmanın en iyi ilacı ağırlık çalışmak. Kardiyo çalışmaları insülin direncini en aza indirir ve göbek eritmenin önündeki tüm engeller ortadan kalkar. Normal bir egzersiz ise bunu sağlamaz. Klasik egzersiz yöntemlerini yaparak zaman kaybetmek yerine kardiyo çalışmak suretiyle bölgesel yağlanmaya veda edilebilir.

Çalışma yaparken aç olmanız göbek bölgesindeki yağları yakmanızı daha da kolaylaştırır. Çalışmaları çok uzun tutmak ise doğru değil. Günde 30 dakikalık bir çalışma idealdir. Daha önce ağırlık çalışması veya kardiyo yapmayan biri için ilk hafta süreyi düşük tutmak lazımdır.  

Spor Yapmak

Kardiyo için önerilebilecek çalışma “HIIT egzersizleri” denilen ve milli sporcular tarafından da uygulanan yöntemdir. Ekipmansız yapılabilen çalışmalar, tamamen yağ yakmayı hızlandırır ve vücut direncini de arttırır. Egzersizler kısa olduğundan dolayı da sakatlanma riski oldukça düşüktür. Dolayısıyla daha önce spor yapmayan biri için bile tercih edilebilir.

  1. Yaşam tarzına kazandırılması gereken yenilik veya değişiklikler.

Sağlıklı bir yaşam stilini hedefleyen her kadının eski alışkanlıklarını kontrol edip, zarar verici olanları hayatından çıkarması lazım. Göbek eritme sürecinde de sağlıklı yaşam alışkanlıklarına adapte olmak önemli. Yeteri kadar uyumak, uyku düzenine sahip olmak, kilo kontrolü için gereklidir. Vücudun stresten korunmasını sağlar.

Alkol gibi içecekler de bölgesel yağlanmanın önemli nedenlerinden biri. Bunları hayatımızdan çıkarmak veya azaltmak sağlıklı yaşama geçişte önem arz eder. Ayrıca stresten de uzak durulması lazım. Modern dönem insanı stresle yaşamaya alışkın olmalı ve bundan kurtulmanın veya kendini rahatlatmanın yollarını bilmelidir. Stresi yenmek için nefes egzersizleri yapmak, meditasyona önem vermek, hobi edinmek, yazmak ve yürüyüşler düzenlemek oldukça yararlıdır.

  1. Göbek eritme hakkında söylenilenler.

Göbek bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak isteyen insan sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu durum göbek eritme konusundaki çözüm ve yöntemlerin sayısını da etkiliyor. Bilgi kirliliği olan bir alan ve bu nedenle kafa karışıklığı yaşamamak mümkün değil. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı notlardan bahsetmek gerek…

Elektrik uyarı yöntemiyle göbek eritmek pek de mümkün değil. Şok verilerek kaslarda yaşanılan kasılma, yağları etkilemez ve bu aşamada vücut tarafından açığa çıkan enerjinin bölgesel yağlanmayı azaltacak bir etkisi asla söz konusu değildir. Bilimsel bir veri yoktur.

Bitkilerden elde edilen karışımların da bölgesel yağlanmaya etkisi olmaz. Bazı bitkilerin içerisinde yer alan maddelerin kilo vermeye olumlu etkisi söz konusudur. Ancak sırf bitki ekstrelerinden oluşan içecekleri tüketmekle bölgesel yağlardan kurtulmayı umut ediyor olmak beyhude bir umuttur.

L-karnitin ve CLA gibi sporcu destek ürünleri yağ yakmayı kolaylaştırır ancak tek başlarına büyük bir faydaları söz konusu değildir. Bunları kullanarak, bölgesel yağlardan kurtulmanın mümkün olacağını düşünmek doğru değil. Bu yöndeki tavsiyelere de kulak asmamaya özen göstermelisiniz.

Göbek eritmek isteyenlerin hemen hemen ilk aklına gelen ise, karın egzersizleri. Dar anlamda mekik uygulamaları… Mekik, belirli bir kas bölümünün gelişimini sağlar ve bu hareket yapıldığı zaman yoğun bir enerji açığa çıkmaz. Göbek bölgesindeki yağların erimesine çok az etkisi vardır.

Sonuç olarak göbek eritmek için bütüncül bir yaklaşım tarzını benimsemek ve doğru yöntemlerden faydalanmak lazım. Kalori miktarını azaltıp, beslenme sıklığını düşürüp, güç kazandıracak egzersizlere yönelip, hedefe ulaşılabilir. Sağlıklı yaşamın önündeki olumsuz alışkanlıkları da terk etmeye çaba göstermek gerekiyor.

Paylaş