Göbek bölgesindeki yağlanma hem kadınlar hem de erkekler için rahatsız edici bir görünüşe neden olmaktadır. Bu görüntüden rahatsız olanlar için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri egzersiz yapmak, diğeriyse sıkı bir diyet uygulamaktır. Bölgesel zayıflamak isteyenler daha özel diyetlerle o bölgeyi hedefleyen diyetler yapmalılar.

Göbekteki yağlanmayı gidermek için beslenme önerileri vermeden önce yağlanmanın nedenlerini incelemekte fayda var. Bu sebeple oluşan yağlanmayı gidermek için glisemik indeks diyeti yapmak gerekir. Bu diyetin mantığı glisemik indeksi düşük yiyecekler tüketmektir.

Glisemik İndeks diyetinde 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün yemek yemeye dikkat edilmelidir.

Diyet Programı

Kahvaltı

Kahvaltı en önemli öğündür. Bu öğünde meyve ve meyve suları tüketilebilir. Ekmek olarak tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Yağsız peynir yine kahvaltıda tercih edilebilecekler arasındadır. Tercihen çorba da tüketebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Öğle yemeği öğün standardınız 1 tabak olmalı. Bu tabağın yarısını sebze ve meyve doldururken, çeyreğini protein (et ve süt ürünleri) kalan çeyreğini karbonhidrat doldurmalıdır. Bu tabağı zevk ve tercihlerinize göre düzenleyebilir, eşdeğer besinleri ekleyip, çıkartabilirsiniz.

Akşam Yemeği

Akşam yemeği için uygulanacak tabak düzeni öğlen yemeği ile aynıdır. Akşam yemeği en geç 22:30 da yenmelidir. Balık, yağsız et, tahıllı ekmekler, kuru baklagiller akşam yemeği için tercih edilebilecek glisemik indeksi düşük besinlerdendir.

Ara Öğünler

Ara öğün glisemik indeks diyeti için çok önemlidir. Glisemik indeksi düşük doyurucu yiyecekler tüketerek ara öğünlerinizi geçirebilirsiniz. Bu öğünde aşağıdaki besinlerden bir tanesi tercih edilebilir.

  • Bir adet portakal, elma ya da armut
  • Yağsız yoğurt
  • Bir bardak süt
  • 6-7 adet kuru kayısı
  • 2-3 top dondurma
  • 6-7 adet ceviz içi

Yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle düz ve pürüzsüz bir karna sahip olabilirsiniz. Hamur işi, yağlı yiyecekler, kafein içeren içecekler, gazlı içecekler ve alkol gibi glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Düzenli olarak tekrar edeceğiniz birkaç egzersizle daha sıkı ve düz bir karına sahip olabilir diyetinizi sporla destekleyebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş