Ev yapımı doğal saç bakım kremleri sayesinde, saçlarınız ışıldasın!

Yıpranmış ve cansız görünen saçlardan herkes şikayetçidir. Özellikle günümüzde kadınların çoğu maşa yapıyor, saç düzleştiriyor veya belirli kimyasalların saça uygulanmasını gerektiren işlemleri sıklıkla deniyor.

Nedir bu belirli kimyasallar? Saç boyaları, saç açıcılar veya ombre gibi işlemlerde kullanılan ürünler ve hatta saça parlaklık verdiği düşünülen cila!

Ev Yapımı Doğal Saç Kremleri

Hava kirliliği ve strese bağlı faktörler de saçınızın daha kuru ve cansız olmasını sağlıyor, sırf bununla da kalmıyor, kepeklenme ve hatta egzama sorunları baş gösteriyor. Peki tüm bunlar gerçekleşirken hangi şampuanı veya saç kremini kullandığınıza dikkat ediyor musunuz?

Aslında herkes suçluyu saç şekillendiriciler ya da saç boyaları gibi görüyor ama aslında bakarsanız saçı güçsüzleştirmek tam bir ekip işi; yani saç kreminiz de aynı derecede önemlidir. Saçları derinlemesine nemlendiren ürünler kullanmak saça bir koruma kalkanı indirebilir. Saçı besleyebilir, nem dengesi sağlayabilir ve aslında yıpranmasını ve ısıl işlemler sonucu hasar görmesini engelleyebilir.

EVDE SAÇ KREMİ YAPABİLİR MİYİM?

 Kapsamlı bir saç bakımı rutini için uygun yıkama, nemlendirme, yağlama ve bakım gereklidir. Nemlendirme ve yağ dengesini sabitleme açısından en önemli ürünlerden biri de saç kremidir. Piyasada çeşit çeşit saç kremi bulmanız mümkün ve bir kısmı da tamamen doğal içeriklerde olduğu iddiasıyla satılıyor. Ancak siz kendiniz doğal saç kremi yapmak istemez misiniz?

 Saçı nemlendirdiği bilinen belli başlı temel besin maddeleri var;

  • Muz tam bir nem deposudur. Saçı beslemek için en çok kullanılan ürünlerden biridir.
  • Zeytinyağının hem cilt hem de saç için yaptıklarını bilmeyen yok.
  • Bal antibakteriyel bir üründür ve saç diplerini derinlemesine arındırıp havalanmasını sağlar. Yoğurt saçı arındırır ve cilt pH seviyesini dengeler.
  • Mayonez içindeki zeytinyağının da etkisiyle muhteşem bir nem dengesi sağlar. Yumurta başlı başına bir protein deposudur ve hem yiyerek hem de saçlara uygulayarak sağlık kazanabilirsiniz.
  • Bir başka mucizevi ürün de Hindistan cevizi yağıdır ki, şu ana kadar iyi gelmediği cilt veya saç sorunu kalmamıştır. Tek başına Hindistan cevizi yağı uygulamak bile saçları neme boğacaktır.
  • Tarçın doğal bir peelingdir ve saçlı bölgedeki ölü deriyi atarak, foliküllerin hava almasını sağlar.
  • Avokado sağlıklı yağlarla doludur.
  • Elma sirkesi asidiktir ve cildin pH dengesini korumak için kullanılabilecek temel ürünlerden biridir.
  • Hindistan cevizi sütü ve portakal saçları arındırmaya, shea yağı ise kırıkları onarmaya yardımcı olarak çalışır.
  • E vitamini hem saç hem de cilt sağlığı için gerekli temel bileşenlerden biridir. Siyah çay ve nane ise yağlı saçlar için muhteşem bir arındırıcı etkiye sahiptir. Tüm bu saydığımız ürünler saç sağlığı için senelerdir halk arasında geleneksel olarak kullanılmıştır ve işe yaradığı kuşkusuzdur.

Madem öyle siz bu cenneti neden değerlendirmeyesiniz ki? Kim saçına bu ürünleri kullanmak yerine organik olmayan ürünler uygulamak ister ki? Eğer siz de piyasadaki ürünlerden sıkıldıysanız ve kendi saç kreminizi evde kendiniz yapmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız tarifleri okuyup, aklınıza yatanı hazırlayıp, uygulayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her içerik tek başına bile kullanıldığında saçları derinlemesine nemlendirir ve özellikle hava kirliliğinden tıkanmış kıl köklerini arındırabilir.

Doğanın nimetlerinden faydalanmak çok basit. Uygulaması ve hazırlaması çok kolay bir çok saç kremi tarifini sizin için derledik. Eğer siz de evde tek başına geçirdiğiniz bir bakım gününde kullanmak için bir saç bakım tarifi arıyorsanız, buyurun sizi buraya alalım. Hem kolayca uygulayın hem de saçınıza ihtiyacı olan nemi geri kazandırın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş