Göbek çevresinde biriken yağlar her insan için problem teşkil eder. Bu yağlar kötü bir görünümün yanı sıra insan sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları kilo problemi yaşayan insanların yakalanma riski yüksek olan hastalıklardan birkaçı. 2015 yılında “Annals of Internal Medicine” dergisinin yayınladığı makaleye göre karın bölgesinde aşırı yağlanma olan kişilerin, obezite problemi yaşayanlara oranla ani ölüm riskinin daha yüksek olduğu belirtilmiş. Evde yapabileceğiniz basit göbek eritme hareketler ile kilo vermek ve sağlığınıza kavuşmak aslında sandığınızdan daha kolay.

1. Crunches - Yarı Mekik

Crunches - Yarı Mekik

Yarım mekik olarak da bilinen crunches hareketinde dizler hafifçe bükülerek sırt üstü uzanılır. Ayak tabanları yere bastırılır. Kollar ya baş arkasına ya da çapraz olacak şekilde göğüs bölgesine konulur. Yatarken nefes alınır, kalkarken ağızdan nefes verilir. Bu harekette karın kaslarına yük bindirilir. Kalkık durumda 3 – 5 saniye beklenir ve tekrardan yatılır.

2. Bisiklet egzersizi

Bisiklet egzersizi
Yere sırt üstü uzanılır. Dizler 90 derece açıyla bükülür. Eller, dirsekler kırılarak boyun bölgesinde birleştirilir. Sol diz, sağ dirseğe yakınlaştırılır. Tekrar sırt üstü yatar pozisyona geçilir ve devamında sağ diz, sol dirseğe yakınlaştırılarak hareket tekrar edilir.

3. Bacak ile çember çizme

Bacak ile çember çizme
Eller vücuda yapışık bir biçimde yere sırt üstü uzanılır. Sağ bacak, mümkün olduğunca bükülmeden, 90 derecelik açıyla havaya kaldırılır. Ayak parmak uçları tavana yakın, gergin bir biçimde tutulur. 10 ile 60 saniye arasında bu hareket yapılır ve diğer ayağa geçilir.

4. Kalça kaldırma hareketi

Kalça kaldırma hareketi

Avuç ileri yere bakacak şekilde sırt üstü uzanılır. Bacaklar birbirine yapışık şekilde, mümkünse 90 derecelik açıyla, bükmeden havaya kaldırılır. Ayaklar kaldırıldığında nefes verilir, yatırıldığında da nefes alınır. Bu hareketi uygularken baş ve omuzlar sabit kalmalıdır.

5. Plank egzersizi

Plank egzersizi
En zorlayıcı göbek eritme hareketlerinden olan plank için dizler üzerinde dururken bacaklar kıvrık, eller dik bir biçimde yüz üstü yere uzanılır. Ayaklar uzatılarak parmak ucunda durulur. Eller, dirsekler yere gelecek şekilde konumlandırılır. Derin enfes alarak en az 30 saniye boyunca bu pozisyonda beklenir.

6. Mountain climber - Dağ Tırmanışı

Mountain climber

Avuç içleri yere değecek bir biçimde, kollarsa dik bir konumda durulur. Hareketi gerçekleştirirken bacakları uzatılır ve ayaklar eğik vaziyette tutulur. Sağ diz yavaşça karın bölgesine çekilerek eski konuma dönülür. Ardından da sol diz için egzersiz uygulanır.

7. Flutter kicks - Kelebek Hareketi

Flutter kicks
Yere sırt üstü uzanılır. Eller başın arkasında birleştirilir ve omuzlar hafifçe kalkana dek baş kaldırılır. Aynı anda ayaklar, yerden 15 santim yukarı kaldırılır. Sağ ayak yavaşça biraz daha yukarı kaldırılır ve eski konumuna geri getirilir. Aynı işlem sol ayak için de uygulanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş