Dudak Dolgusu Nedir?

Dış görünümünde hem kusursuz hem de çekici bir estetik görsellik yakalamak isteyen kişiler için günümüz tıp dünyasında sağlanan çok önemli fırsatlar bulunuyor. Özellikle de yüz bölgesindeki kusurların yok edilmesi ya da estetik olarak daha farklı bir görünümün elde edilebilmesi amacı ile uygulanan farklı niteliklerde estetik müdahaleler bulunmaktadır. Bu kapsamda da son yıllarda ünlü-ünsüz toplumun her kesiminden kişi tarafından yoğun şekilde tercih edilen dudak dolgusu müdahaleleri bulunuyor. İnce dudaklara sahip olan kadınların sıkça tercih ettiği bu müdahalelerde dudakların daha dolgun ve daha etkileyici bir görünüme kavuşması sağlanabiliyor.

Dudak dolgusu, temel olarak daha dolgun, daha büyük ve daha şekilli dudak yapısına sahip olmak isteyen kişilere uygulanan estetik bir işlemdir. Dudakların iç kısmına ve aynı zamanda da çevresine yönelik ‘dermal dolgu’ olarak isimlendirilen maddeler özel bir iğne yardımı ile enjekte edilir. Ancak dudak dolgusu işlemlerinin uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesinin hem dudak sağlığı hem de genel vücut sağlığı açısından çok önemli olduğunun unutulmaması gerekir. Bu müdahaleler genellikle dudaklarından rahatsız olan ve küçük yapısından ziyade daha dolgun ve büyük bir yapıya sahip olmasını isteyen kişilerin bu noktadaki estetik arzuları temelinde gerçekleştirilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çağımızda oldukça popüler bir hale gelen dudak dolgusu estetiğindeki müdahalelerde, ciltte çok önemli etkileri bulunan ‘hiyalüronik asit’ isimli maddenin ilerleyen yaş ile birlikte kendiliğinden kaybolması ve fonksiyonlarını tam manası ile yerine getirememesi durumu söz konusu olur. Bu noktada da dudaklarda incelme ve ciltte çizgi, kırışıklık oluşumuna mahal verir. Dudak dolgusu müdahaleleri sayesinde ise cilt açısından çok önemli olan bu maddenin değerlerinin daha da yukarıya çekilmesi amaçlanır.

Dudak dolgusu yaptırmak isteyen kişilerin bazı hususlarda dikkatli olmaları çok önemlidir.

Dudak dolgusu yaptırmak üzere başvurulacak kurumun mutlaka tam teşekküllü bir merkez yapısına sahip olması
Hijyenik olması ve kesinlikle uzman doktorlar ile müdahaleleri gerçekleştiriyor olması.
Bunun dışında dolgun dudaklar için uygulanacak müdahalelerde dudakların hacminin doğru şekilde belirlenmesine ve sigara gibi zararlı alışkanlığın bulunduğu hastalarda en az 1 hafta öncesinde sigara bağımlılığından kurtulmuş olması gerekir.
Ayrıca müdahalelerden önce kesinlikle ‘kan sulandırıcı’ niteliğe sahip olan ilaçların kullanımından kaçınılması gerekir. Eğer böyle bir ilaç kullanıldıysa müdahalelerin yaptırılmaması gerekir.

 

Kaynak: www.aktuelbilgiler.com

Paylaş