Güneş Aksüs’e göre diyette motive olmanın 10 sırrı

Diyetisyen Güneş Aksüs metabolik sendrom, diyabet, ensülin direnci, polikistikover sendromu (PCOS) ve kilo kontrolü üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. “Güneş’le Kaçamak Diyeti” adlı kitabın da yazarı. Diyet yapmanın ne kadar meşakkatli olabileceğini iyi bilenlerden olduğu için kitabında başarıyı artırmanın yollarını da anlatıyor. 

Mutlu olmanın yollarını öğrenin

Sizi mutlu eden şeylerin bir listesini çıkarın ve bunları daha sık yapmaya çalışın. Eğer sürekli yiyemediğiniz yiyecekleri, uzun bir yolun başında olduğunuzu düşünürseniz, diyet işkenceye dönüşür ve başarı oranı azalır. 

Haftada bir gün kaçamak yapın

Hangi sistemle zayıflamayı deniyorsanız deneyin, haftada bir gün kaçamak yapın. Mesela pazar kahvaltısında ekmeğinizi kuru kuru değil, zeytinyağına bana bana tüketin. Nasıl keyifle zayıfladığınızı göreceksiniz.

diyet kaçamak ile ilgili görsel sonucu

Ne yediğinizi yazın, farkı fark edin

Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini tüm ayrıntılarıyla not alan daha kolay zayıflıyor. Neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için harika bir fikir. 

Hedeflerinizi belirleyin plan yapın

Bir vücut analizi yaptırın ve önünüze küçük hedefler koyun. Örneğin ilk hedef 5 kilo vermek olsun. “20 kilo vereceğim” diye tutturmaktan kesinlikle daha iyidir. Sonra bir 5 kilo daha ve ardından bir 5 kilo daha verebilirsiniz.

 

Vücudunuzu tanıyın

Size neyin iyi geldiğini en iyi siz bilirsiniz. Size iyi gelen ve gelmeyen besinleri bir kenara not alın. 

Daha çok hareket edin

Ne kadar çok hareket ederseniz, diyet yaparken o kadar özgür olabilirsiniz. En iyisi yürüyün, yürüyün, yürüyün... 

Ara öğünleri atlamayın

Yemek yemeyeyim de zayıflayayım diye bir şey yok. 3 ana, 3 ara olmak üzere günde 6 öğün yiyerek, aç kalmadan, zorlanmadan, acı çekmeden zayıflayabilirsiniz. Ara öğünler metabolizmaya “Hadi çalış” demektir.

Ara öğünleri atlamayın ile ilgili görsel sonucu

Su için

Günde 2-3 litre su için. 

Yeşil çay

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığına dair çok güzel araştırmalar var. Günde en az 2 fincan tarçınlı yeşil çayı tavsiye ederim. 

Bir diyetisyenle çalışın

Diyet bir ekip işi, tek başınıza da başarabilirsiniz ama bir uzmanla çalışmak her zaman en doğrusudur. Özetle bir diyetisyeniniz olmalı ve size özel bir program oluşturmalı.

Diyetisyen Güneş Aksüs

Paylaş