Cilt yorgunluklarını, doğal yüz maskeleriyle yok edebilirsiniz. Cilt tipinize göre birçok maske bulunmakta. Bu maskelerle sıcak havalarda cildinizin daha temiz ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Yüzünüze uygulayacağınız bakım kürleri ile cildinizdeki ölü deri atarak, yüzünüze canlılık kazandırabilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız doğal kürleri evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Maskeyi yapmadan ve uygulamadan önce kendi cilt tipinizi bilmeniz gerekiyor. Cilt tipinizin nasıl olduğuna kendiniz karar veremiyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Cildinizde sürekli yağlı bir his varsa, elinizi cildinize sürdüğünüzde elinizin yağlandığını görüyorsanız ve ciltte ağırlık varsa yağlı bir cilde sahipsiniz. Cildiniz sürekli gergin bir haldeyse, pul pul dökülmeler yaşıyorsanız kuru cilt tipiniz var demektir. Cildinize uygulayacağınız doğal kürler sayesinde cildinizin nem oranıyla kuruluk oranını eşitleyebilirsiniz. Cilt tipinizi uymayan ve yanlış kullanılan maskeler ciltte tahrişe, kızarıklığa, alerjilere, sivilce ve siyah noktalara neden olur. Maske seçimi konusunda içeriği hakkında mutlaka hassas ve dikkatli olmanız gerekiyor. Doğru maske kullanımı cildiniz için işe yarar olacaktır.

Salatalık maskesi

Cilt tipine göre uygulanan yüz maskelerinden bahsedecek olursak, en çok bilinen ve kullanılan yöntem olan salatalık maskesidir. Cildin nem oranını dengeler, ciltte oluşacakkırışıklıkların önüne geçer ve yüzü tazeler. Sivilce izlerini, güneş lekelerini gidermek için kullanılan salatalık kürü cildin rengini de korur. Daha sağlıklı bir cilde kavuşmasını sağlar. Cildi sıkılaştırır. Çillerinizden rahatsız oluyorsanız eğer salatalık kürlerine başvurabilirsiniz. Cildin rengini açarak çilleri de yok etmeyi hedefliyor.

Yağlı ciltler için maske

Son zamanlarda çok kullanılan bir yöntem varsa o da aspirin maskesidir. Aspirin ciltteki nemi, yüze oranlı hale getirerek, ciltte sivilce oluşmasını da önler. Sivilce izlerini de azalttığı bilinmekte. Hazırlanışı; 4 tane Aspirin’i ezinve 1 kaşık balı ekleyin, iyice birbirine karıştırın. Daha sonra yüze sürüp 20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla yıkadıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle bakımınızı sonlandırabilirsiniz. Aspirin ile ilgili dikkat edilmesi gereken tek bir şey var, o da hassas ciltler için pek fazla önerilmemekte, içindeki aspirin yüzünden ciltte kızarma meydana gelebilir. Tekrar uygulanması önerilmeyerek, çok sık yapılması da tavsiye edilmez.

Kuru ciltler için maske

1 yumurta sarısına 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edip, karışım iyice çırpılır. Üzerine 2 yemek kaşığı süt eklenerek maske uygulamaya hazır hale gelir. 15 dakika bekletip, durulayın. Haftada bir veya 15 günde bir kullanılması önerilir. Yalnız bu maskeyi uygulamadan önce mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekiyor.

Siyah noktalar için maske

1 tatlı kaşığı türk kahvesinin içerisine 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin.Karıştırdıktan sonra parmak ucunuzla siyah nokta bulunan yere sürün. Kan dolaşımını hızlandırdığı için hafif pembelik oluşması normaldir.Bu cildinize uygulayacağınız doğal bir kür oldukça pratik ve ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş