Hastalanmamak ve iyi hissetmek için ilaç yerine kullanabileceğiniz sağlıklı ve doğal bir alternatif olan bitki çaylarını deneyin.

Millet olarak çoğunlukla en ufak bir halsizlik veya yorgunluk hissetiğimiz de hemen bir ilaç içerek iyileşmek isteriz. Psikolojik olarak ilaç içmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor da olabilir. Ancak sağlıklı yaşam uzmanları ve doktorlar, ilaç tüketiminin doktor tavsiyesi olmadan sakıncalı olduğunu ve sağlığımıza zarar verdiğini söylüyor.

Peki doktor tavsiyesi olmadığı sürece ilaç içmek sağlığımızı bozuyorsa kendimizi yorgun ve halsiz hissettiğimizde ne kullanmalıyız? Cevabı oldukça basit, doğal ve sağlıklı olan bitki çayları. Bitki çayları çok fazla tüketilmediği sürece sağlıklı ve doğal bir alternatiftir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak tüketeceğiniz bitki çaylarının her biri vücudumuza farklı bir konuda yardım ediyor ve pozitif bir yaşamın kapılarını açıyor.

adaçayı

Adaçayı

Mide ve bağırsaktaki gazlardan dolayı rahatsızlık hisseden kişilere de tavsiye edilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça başarılı olan adaçayı özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili olan bitki çayıdır. Günde bir fincan adaçayı içmenin sindirim sistemine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Adaçayının bilinen bir diğer faydası da; banyo suyuna katıldığında kişiye zindelik vermesidir.

ıhlamur

Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı en çok bildiğimiz ve kullandığımız bitki çayları arasında yer alır. Ihlamur çayının yatıştırıcı, sakinleştirici ve balgam sökücü etkisi zaten herkes tarafından biliniyor.

Ihlamur çiçeği banyosu ile tüm vücudu sakinleştirip yatıştırması sağlanabilir.

Mide ülserine karşı ıhlamur çayının içerisine bal ilave edilerek tüketilmesi tavsiye edilir.

Ihlamur çayını düzenli olarak içerseniz kan dolaşımını da düzenleyecektir.

melisa çayı

Melisa Çayı

Melisa çayının en bilinen faydası mide gazı sorunlarına çözüm olmasıdır. Melisa çayı aynı zamanda antiseptik etkilere de sahiptir.

Huzursuzlukları ve sıkıntıları giderebilen melisa çayının baş ağrılarını geçirebildiği ve migren konusunda son derece etkili olduğu bilinmektedir.

zencefil limon

Zencefil Limon Ihlamur Nane Karışım Çayı

Bu karışım çayının hastalık başlangıcında, soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu geçirenlerde etkili olduğu bilinmektedir. Günde iki fincan bu karışım çayından içerek hızlıca iyileştiğinizi hissedeceksiniz. Hızlı toparlama etkisi olan karışım çayını hazırlamayı bilmeyenler aşağıdaki şekilde çayı hazırlayabilir.

Ihlamur, nane, limon dilimleri ve zencefili demlik içerisine koyun. Su ilave edin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve demlenmesini bekleyin. Çayı ısıtarak tüketebilirsiniz.

Paylaş