Tüyleri aldıktan sonra kırılma nedeniyle oluşan dönmelerden kaynaklı batıklar, tüylerin deri altına doğru uzamasına neden olmakta bu da dokuyu tahrip ederek bakteri üremesine ve ileriki zamanlarda hastalık oluşmasına neden olmaktadır. Derinin içine doğru büyüyen kıllar hem rahatsızlık vermekte hem de sağlık problemleri oluşturmaktadır. Çok ilerleyen batıklar için yapılacak son şey ameliyat olurken başlangıçta fark edilen batıklara doğal çözüm yöntemleri vardır.

Batık Oluşmadan Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Batıklar tüylerin alınmasından itibaren oluşmaya başlayabileceği gibi almadan önce de kıl yapısından dolayı oluşan küçük batıklarda mevcuttur. Kılların köklerinde oluşan sorunlardan dolayı ya da büyüme esnasında ileri gitmesine engel olan deri ile karşılaşması sonucu kıvrılması ile deri altına büyümesi ve derinin altındaki dokuyu tahrip etmesi nedeniyle oluşan batıklar ilerleyen dönemlerde ameliyata kadar giden bir sürece sahiptir. Batıkların oluşmasını önlemek için ağda esnasında ya da tüyleri alacağınız diğer tüm yöntemlerde alımı kılların büyüme yönüne doğru yapmanız ve eğer ağda kullanıyorsanız ağdayı tek seferde çekmeniz gerekmektedir. Tek seferde çekilemeyen ağdalar çekildiği son bölgedeki kılların kırılmasına neden olmakta ve bu da kılların yeniden uzaması esnasında yanlık bir büyüme göstermesine neden olmaktadır. Kılları almadan önce yumuşatmak ve aynı doğrultuya doğru yatırmak alım esnasında kolaylık sağlayacağı gibi alınan kılların tek seferde kökten alınmasını da sağlayacaktır. Alım esnasında dikkat etmenize rağmen batık oluştuysa bunun içinde batıklara doğal çözüm önerilerini bulmak mümkündür.

Batıklara Doğal Çözüm

Batıkların Giderilmesi İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir?

Batıklara doğal çözüm önerileri çok fazladır ve genellikle tercih edilen bitki özleri ve karbonat, limon gibi karışımlardan oluşmaktadır.

  • Aspirin ile yapılan kür: Aspirinin içerisinde bulunan salisilik asit ölü derilerin dökülmesine ve cildin yenilenmesine neden olmaktadır. Eğer birkaç tane aspirini ılık su yardımı ile eritip alınan bölgeye uygularsanız bu bölgedeki ölü derilerin dökülmesine ve alt tabaka da bulunan kılların ortaya çıkarak batıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli kullanımla batıkları önlemenize ve onlardan kurtulmanıza yardımcı olacak bir kürdür.
  • Karbonat ile yapılan kür: karbonatın cildi rahatlatıcı bir etkisi bulunduğu gibi cildin ölü derilerden arınarak kaşıntı hissinden kurtulmasını sağlamaktadır. Kıl dönmelerini kolaylıkla sonlandırmanızı sağlayan bir kür olan karbonat kürünü yapmak için bir tatlı kaşığı karbonatı ılık su ile karıştırıp kıl dönmesi olan bölgeye uygulamalı ve kuruduktan sonra durulayarak cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çay ağacı yağı ile yapılan kür: Pek duyulmuş bir isim olmasına karşın çay ağacı yağı anti bakteriyel bir özelliğe sahip olan ve enfeksiyonları önleyerek cildin yenilenmesini sağlayan bir üründür. Bir yemek kaşığı ve dört damla çay ağacı yağı ile yapacağınız karışımı batık oluşan bölgeye masaj yaparak uygulayın ve on dakika kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayarak batıklardan kurtulun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş