Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar kanıtlamış ki yetersiz uyku çekmeyen veya uyku düzeni olmayan bireyler daha kilolu oluyorlar. Özellikle diyet sırasında düzenli bir uyku çekmenin önemini vurgulayan uzmanlar yetişkin bir bireyin günde en az 7-8 saat arasında ve belirli saatler arasında uyuması gerektiğinin üzerinde duruyor.

Günde 7 saatten az uyuyan bireyler kilo alma riski taşıyor. Aynı zamanda az uyku beyinin mutsuz olmasına neden olarak daha çok yemesine neden oluyor. Uyku sırasında vücut tarafından büyüme hormonu kilo almanıza engel oluyor çünkü bu büyüme hormonu kendinizi tok hissetmenize neden oluyor ve besinlerden almanız gereken enerjiyi size uykudan veriyor. Diyet sırasında su içmek, ana ve ara öğünleri atlamamak kadar dikkat etmeniz gereken bir diğer sık yapılan diyet hatası da düzenli uyku çekmek olmalı. 

az uyumak ile ilgili görsel sonucu

Gece belirli bir saatte yatıp sabah belirli bir saatte hayata başlamak daha bereketli bir gün geçirmenize yardım ederken, kilo almanızı engelleyecektir. Aynı zamanda diyet sırasında metabolizma hızını arttırarak kilo vermenize yardım edecektir.

Paylaş