Ağda Sonrası Ne Gibi Problemler Meydana Gelir?

Ağda sonrası cilt tipine ve ağda sonrası işlemlere göre farklı sorunlar ortaya çıkmakta ve hoş olmayan bir görüntü meydana getirmektedir.

  • Ağda sonrası sivilce oluşması: Ağdanın yağlı ve yapışkan yapısı nedeniyle oluşan yağlanma, ağdanın temizlenmesi için kullanılan yağlı ağda mendilleri sonrası artmakta ve cildin tahriş olmaması için sürülen nemlendiriciler bu durumu tetikleyerek cildin daha çok yağlanmasına neden olmaktadır. Yağı emen ciltte aşırı yağlanmadan dolayı sivilceler çıkmakta ve cildin yağ dengesi bozulmaktadır.
  • Ağda sonrası oluşan kırmızı lekeler: Ağdanın kılları kökünden alması nedeniyle kalın kıl köklerinin kanaması nedeniyle oluşan kırmızı lekeler aynı zamanda ağdaya yapışan ölü derinin alınmasından sonra da oluşabilmektedir.
  • Ağda sonrası oluşan kararmalar: Ağdanın ardından kıllarla beraber alınan ölü derinin yerine yeni deri oluşana kadar cilt korumasız kalmakta ve güneş ışığı, ter gibi faktörler yüzünden ciltte kararma meydana gelmektedir.

Ağda Sonrası Lekelenmelerin Oluşması Nasıl Engellenir?

Ağda sonrası lekelenmelere çözüm olabilmek için ağda sonrasında yapılması ve yapılmaması gereken bazı durumlar vardır. Ağdanın aniden kopan yapısı nedeniyle ölü deriyi de koparması sonucu oluşabilecek kusurların yanı sıra yağlanmadan dolayı oluşan kusurlara karşı ağda sonrası iyi bir temizleme yapılmalıdır. Ağdanın yapışkan ve şekerli yapısını temizlemek için kullanılan yağlı mendil cildin biraz olsun yatıştırılmasını sağlamakta ve oluşabilecek tahrişlere karşı kısa süreli bir koruma yapmaktadır. Yağlı temizleme mendiliyle temizlenen bölgenin güzelce yıkanması gerekmektedir ve ölü derinin alınmasından dolayı yeni deri oluşana kadar korumasız kalacak olan cilde karşı daha dikkatli bakım yapılmalıdır. Korumasız kalacak derinin güneş ışığından uzak tutulması gerekmektedir ve aşırı sıcaklıklar ile terlemelere karşı dikkatli davranılmalıdır. Terleme sonucu oluşan tuzlu yapı derinin yanmasına ve sıcakta deride bakteri oluşmasına neden olmakta ve bu da cildin kararmasına ve hoş olmayan bir görüntüye sahip olmasına neden olmaktadır.

Ağda Sonrası Oluşan Lekeler Nasıl Giderilir?

Ağda sonrası lekelenmelere çözüm olacak farklı birçok kür bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanlardan biri çiğ patates uygulamaktır. Çiğ patates direk alınan bölgelere uygulanıp on dakika sonra yıkama yapılabileceği gibi suyu çıkarılıp da sürülebilir, bu şekilde de on dakika sonrası yıkanması gerekmektedir. Başka bir yöntem ise limon sürmektir. Limonun asitli yakıcı yapısı ile bakteri oluşumu engellenmekte cildin rengi bir ton açılmaktadır fakat bu yöntemi kullandıktan sonra güneşe maruz kalınmamalı ve limonun kuruttuğu cilde nemlendirici sürülmelidir. Yoğurt ya da elma uygulayarak da cildin hızlı yenilenmesini sağlayabilir ve kararmaları önleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş